Put Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, i Nenada Stevandića, predsjednika entitetskog parlamenta, u Moskvu, uprkos činjenici da se obojica nalaze na centralnoj potjernici Suda Bosne i Hercegovine, još jednom je otvorio pitanje funkcionalnosti i selektivnosti domaćih institucija. Dok zakoni propisuju jedno, praksa iznova pokazuje drugo – da se moćnima sve dopušta, dok pravna država stoji po strani.
Dodik je i ovaj put, kao i nekoliko puta ranije, nesmetano prešao granicu i doputovao u Rusiju povodom Dana pobjede. Sam je potvrdio da put nije bio jednostavan, ali ne zbog problema sa Graničnom policijom BiH, već zbog otkazanog leta iz Beograda.
U izjavi za medije jasno poručuje da ga “niko ne bi mogao zaustaviti” iako se formalno nalazi pod potjernicom koju su sve policijske agencije dužne poštovati. Osim njega, u Moskvu je doputovao i Stevandić, također pod potjernicom. I jedan i drugi su napustili zemlju bez ikakvih prepreka.
Direktor Direkcije za koordinaciju policijskih tijela BiH Enes Karić u jednom nesigurnom i neodređenom odgovoru priznaje da ne zna šta konkretno radi Granična policija, ali navodi da je to u njihovoj nadležnosti. Ni direktor Granične policije Mirko Kuprešaković, ni nadležne pravosudne institucije nisu bili dostupni za komentar. Kuprešaković je ranije najavio internu istragu o prelasku granice ovih zvaničnika, ali rezultati te istrage još nisu poznati.
U cijelom slučaju nije jasno samo kako institucije funkcionišu – ako uopće funkcionišu – već i ko u njima uopće radi svoj posao.
Novinar Dragan Maksimović ironično zaključuje da u BiH jedino funkcioniše Uprava za indirektno oporezivanje, jer “je tamo novac” – i interes političkih elita. Transparency International BiH, koji se godinama bavi reformom pravosuđa, podsjeća da prošle godine u četiri kantona i Distriktu Brčko nije podignuta nijedna optužnica za visoku korupciju. Damjan Ožegović iz ove organizacije poručuje da zakoni ne važe jednako za sve – moćnici kontrolišu procese, dok običan građanin ne zna šta ga sutra čeka.
Sud BiH ranije je odredio pritvor i raspisao potjernice za Dodikom, Viškovićem i Stevandićem zbog odbijanja da se odazovu na pozive Tužilaštva BiH u vezi s istragom o ugrožavanju ustavnog poretka zemlje. Ipak, praksa pokazuje da te potjernice nisu prepreka za međunarodna putovanja, pa se sve češće nameće zaključak da institucije Bosne i Hercegovine djeluju samo kada su interesi političkih elita ugroženi, a ne kad su ugroženi građani i pravni poredak.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.