Znate li šta je zajedničko računima za vodu u Zenici i Sarajevu, grijanje u Bijeljini i Zenici, odvoz smeća u Cazinu? Odgovor je – poskupljenje.
U prvim danima ljeta, uz nepodnošljivo visoke temperature, građani Bosne i Hercegovine se preznojavaju ne samo zbog sunca, već i zbog sve dužih računa, koji u sve većem broju lokalnih zajednica rastu bez jasnog plana i kontrole.
Sarajevo, Bijeljina, Cazin – redom rastu cijene
U Semberiji je top tema namjera “Gradske toplane” da poveća cijenu grijanja za 25 odsto. U Sarajevu, gdje su već poskupjele usluge snabdijevanja pitkom vodom i javnog prevoza, od 1. jula će korisnici “Toplana” plaćati grijanje skuplje za 3,98%. Cijena vode za domaćinstva iznosiće 1,66 KM po kubiku umjesto dosadašnjih 1,25 KM, a fiksni dio cijene skače s 2 KM na 3,26 KM. Istovremeno, najavljeno je i poskupljenje usluga odvoza smeća, ali i usluga koje pruža komunalno preduzeće “Pokop”, dok se na tapetu našlo i povećanje cijena usluga vrtića.
Ni Krajina nije pošteđena. U Cazinu su već povećane cijene vode, odvoza otpada i naknada za mjerno mjesto, a u cijelom Unsko-sanskom kantonu evidentna su slična povećanja u posljednjim mjesecima.
Zenička svakodnevnica: Poskupljenja bez kraja
Za razliku od mnogih drugih gradova, u Zenici su ovakvi scenariji postali već skoro pa rutina. Voda građanima poskupljuje godinama unazad, dok je cijena električne energije, uz najave novih korekcija od strane Elektroprivrede BiH (od 4,8 do 8%), dodatni udar na kućne budžete. A ono što Zeničane posebno zabrinjava jeste izvjesnost poskupljenja grijanja nakon prodaje ArcelorMittala, kompanije koja je bila ključna za zagrijavanje. U gradu koji se već suočava s brojnim infrastrukturnim i socijalnim izazovima, poskupljenja su postala gotovo očekivana pojava.
Udari na džepove dolaze sa svih strana
Na benzinskim pumpama širom Federacije BiH vozače su dočekale “masnije” cijene goriva – premium benzin 95 i dizel koštaju 2,37 KM/l, što je povećanje od 0,06 KM i 0,13 KM u odnosu na prethodni mjesec. Poskupljenja nisu zaobišla ni duhanske proizvode – samo u ponedjeljak poskupjelo je 21 vrsta cigareta.
A “čestitke” stižu i iz Novog Grada – najavljuje se poskupljenje odvoza smeća za 20% i vode za čak 35%.
Opravdanja komunalnih preduzeća – ili samo prebacivanje tereta na građane?
Iz Udruženja građana DON Prijedor, izvršna direktorica Murisa Marić upozorava da gotovo svako komunalno preduzeće ima “opravdanje” – od povećanja cijene rada do inflacije – ali ne i konkretne planove niti analize koje bi opravdale rast cijena.
“Ovo je novi talas udara na građane. Od goriva, prehrambenih proizvoda, do osnovnih komunalnih usluga – sve ide prema gore. A realnog pokrića za to često nema. Sve se, kao po automatizmu, prelama preko leđa potrošača”, ističe Marićeva.
Sindikalci upozoravaju: Plate nestaju u režijama
Adis Kečo iz Saveza samostalnih sindikata BiH kaže da sva dosadašnja povećanja plata već “pojede” rast troškova života.
“Režije, prehrana i svakodnevna poskupljenja anuliraju svaku minimalnu povišicu. Dodamo li na to standardnu inflaciju – prostor za normalan život postaje sve uži”, kaže Kečo.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.