Više od pola godine je prošlo, a Bosna i Hercegovina i dalje je bez budžeta. Odgovornost institucije prebacuju jedni na druge, a svi tvrde da se trude da se on usvoji. Na kraju, građani su ti koji će osjetiti neodgovornost nadležnih, javlja BHRT.
Predsjedništvo Bosne i Hercegovine je 13. juna odbilo budžet koji je predložio ministar finansija i trezora Bosne i Hercegovine Srđan Amidžić. Članovi Predsjedništva BiH Denis Bećirović i Željko Komšić nisu prihvatili da se 200 miliona KM iz profita Centralne banke BiH koristi za isplatu duga slovenskom “Viaductu”, po arbitražnoj presudi koju je izgubila RS.
“Prijedlog budžeta koji Predsjedništvo drži iz samo njima znanih razloga kod sebe i nije pustilo u daljnju proceduru. Mislim na one kolege koji to nisu pustili, kolega Bećirović i kolega Komšić, sadrže iznos novca da se izmire dugovanja po arbitražnoj presudi. Nije pitanje ima li novca, nego da li se treba isplatiti na ovakav način”, rekao je ministar finansija i trezora Bosne i Hercegovine Srđan Amidžić.
Prema riječima dopredsjedavajućeg Zastupničkog doma PSBiH Marinka Čavare, odgovorni, u ovom slučaju Predsjedništvo Bosne i Hercegovine bi se trebalo preispitati zašto još nema budžeta.
“Mislim da je pitanje suvišno ko je odgovoran. Gdje je budžet? U Predsjedništvu. Predsjedništvo nekoliko mjeseci ne dostavlja budžet. Ustavom je ovlašteno da predlaže proračun, trebalo je predložiti davno”, kazao je Čavara.
Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković naglasio je da se budžet neće usvojiti pod uslovima koje je iznio ministar finansija i trezora Bosne i Hercegovine Srđan Amidžić.
“Ne znam na koji budžet Amidžić misli, ne znam iz kojih sredstava to misli isplatiti. Očigledno onako kako je predlagao iz dobiti Centralne banke, a na štetu Federacije, to neće moći. Da li je nešto novo smislio? Ako jeste, nije nam rekao”, izjavio je Konaković.
Analitičari su složni, politička pat pozicija najviše ide na štetu građana i na koncu države. Bez odgovornosti pojedinaca, kažu, ništa se neće promijeniti.
“Moramo naći snagu i političku volju da usaglasimo kako riješiti. Novac postoji za budžet, nije da nema novca. Budžet se može usvojiti, ali da te neke sporne stvari koje imamo u našim odnosima pokušamo odvojiti od funkcionisanja države”, kaže univerzitetski profesor Željko Rička.
“Lično mislim da se mora uvesti nekakav red u funkcionisanje institucija, da oni ljudi koji su zaposleni, koji primaju platu, a ne završavaju i ne obavljaju svoj posao, moraju snositi posljedice i konsekvence”, ističe ekonomski analitičar Zoran Pavlović.
Za flegmatičnost političara prema situaciji u kojoj se nalazi Bosna i Hercegovina, politička analitičarka Ivana Marić kaže da im je navika da njihove probleme rješava neko treći.
“Problem Bosne i Hercegovine je što su političari navikli da neko uvijek rješava njihov problem, pa tako očekuju i ovaj put da će visoki predstavnik riješiti problem budžeta. Ono što su pokazali ovim je da im nije stalo do Bosne i Hercegovine, posebno akterima iz RS, jer je važnije da ostvare svoje ciljeve nego da usvoje budžet kako bi mogle funkcionirati institucije”, smatra Marić.
U aprilu je u Domu naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine usvojen Zakon o platama i naknadama u institucijama, kojim se omogućava povećanje plata državnim službenicima, ali ne i političarima. Zbog neusvajanja budžeta, službenici i dalje platu primaju u starom iznosu.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.