Iako bi mnogi rekli da je mokrenje u moru sasvim normalna stvar koju većina radi, naučnici upozoravaju da ovakva, naizgled bezazlena radnja ostavlja velike posljedice po morski ekosistem.
Naime, jedna švedska biološkinja koja proučava Baltičko more tvrdi da nikako ne bi trebalo da mokrite u more, jer mu tako štetite. Kako kaže, postoji vrsta nitastih algi koje se hrane urinom. Zbog toga se veoma brzo razmnožavaju i pričvršćuju za druga morska bića, što onda šteti prirodnom ekosistemu i ostalim korisnim algama koje se zbog toga ne mogu razmnožavati.
Zato savjetuje da, ako već morate, mokrite na kopnu gdje to biljkama ne šteti.
Kazna 750 eura
Koliko mokrenje u moru šteti govori i podatak da je u Portugalu je ono strogo kažnjivo. Kazna iznosi 750 eura ako vas uhvate. U komšiluku, ipak još nema kazni za ovako nešto, ali Paolo Paliaga sa Fakulteta prirodnih nauka Univerziteta u Splitu otkrio je da li je urin zaista opasan za Jadransko more:
“Ako neko osjeti potrebu da mokri, rekao bih da je to sasvim prirodno, a efekat na biocenozu je zapravo minimalan. Mi u Hrvatskoj, barem na našoj strani Jadrana, ne moramo da brinemo o tom problemu. Ne bih zaista pravio veliku polemiku oko toga. Problem je svakako veći ako se radi o fekalijama jer one sadrže mnogo više bakterija”, rekao je on, piše Net.hr.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.