Francuski predsjednik Emmanuel Macron najavio je da će njegova zemlja u septembru ove godine formalno priznati Državu Palestinu. Riječ je o potezu koji već sada izaziva snažne političke i diplomatske reakcije, ne samo u Izraelu i Sjedinjenim Američkim Državama, nego i unutar Evropske unije.
Macron će ovu odluku ozvaničiti tokom zasjedanja Generalne skupštine Ujedinjenih naroda, čime će Francuska postati prva članica G7 koja priznaje Palestinu kao nezavisnu državu. Kako navode francuski zvaničnici, odluka je rezultat višemjesečnih napora, ali i frustracija zbog neuspjelih pokušaja da se unutar G7 i EU pronađe jedinstven stav o pitanju izraelsko-palestinskog sukoba.
“Potez iz uvjerenja, ne populizma”
Prema pisanju međunarodnih medija, Macron se odlučio na samostalnu akciju nakon što su Britanija i Kanada odbile podržati prijedlog o zajedničkom priznanju. Istovremeno, francuski ministar vanjskih poslova Jean-Noël Barrot potvrdio je da će priznanje biti popraćeno apelom arapskim državama da jasno osude Hamas i pozovu na njegovo razoružanje – pokušaj uravnoteženja političke poruke prema Izraelu.
Francuska, koja već dugo poziva na rješenje u formi dvije države, ovim činom želi, kako navode iz Elizejske palate, “vratiti politički kompas” međunarodnoj zajednici, paraliziranoj nakon tragičnih događaja u Pojasu Gaze, ali i neuspjelih mirovnih inicijativa.
Izrael: “Nagrada za terorizam”
Reakcija iz Tel Aviva bila je brza i žestoka. Premijer Benjamin Netanyahu izjavio je da je potez Pariza “nagrada za terorizam”, uz poruku da Izrael neće tolerisati stvaranje palestinske države u ovim okolnostima, jer bi, kako navodi, ona mogla predstavljati platformu za uništenje Izraela.
Ministar vanjskih poslova Israel Katz dodatno je zaoštrio ton, nazvavši francusku odluku “predajom teroru”, dok su neki izraelski političari poručili da je riječ o “historijskoj grešci koja će imati dugoročne posljedice po odnose između dvije zemlje”.
SAD: “Macronov potez koristi Hamasu”
Ni Washington nije ostao nijem. Američki državni sekretar Marco Rubio osudio je francusku inicijativu, nazvavši je “nepromišljenom i opasnom”, dodavši da ovakav potez koristi isključivo Hamasu, a ne donosi mir. Prema njegovim riječima, priznanje Palestine mimo mirovnog procesa “šamar je žrtvama napada 7. oktobra”.
Administracija SAD-a je ujedno upozorila druge zapadne saveznike da se suzdrže od sličnih koraka dok se ne postignu sigurnosne garancije za Izrael i dok se ne isključe ekstremistički akteri poput Hamasa iz političke budućnosti Palestine.
UN konferencija u New Yorku: početak nove diplomatije?
Najava francuskog priznanja dolazi samo nekoliko dana prije velike međunarodne konferencije u New Yorku (28. i 29. juli), posvećene ratu u Gazi i budućnosti dvodržavnog rješenja.
Palestinska samouprava već je dobila podršku oko 147 zemalja članica UN-a, ali simbolička i politička težina priznanja iz Pariza predstavlja prekretnicu. Posebno jer dolazi iz zemlje koja je stalna članica Vijeća sigurnosti UN-a i jedna od vodećih sila zapadnog svijeta.
Promjena pravila igre?
Ono što Macron radi jeste otvaranje novog poglavlja koje više ne čeka konsenzus velikih, već ga pokušava nametnuti. Dok iz Tel Aviva i Washingtona stižu optužbe za “politički avanturizam”, iz Pariza poručuju da “neutralnost nije opcija kada je pravda u pitanju”.
Budu li druge evropske sile, poput Njemačke i Italije, slijedile ovaj primjer, mogli bismo svjedočiti radikalnom zaokretu u odnosu Zapada prema izraelsko-palestinskom konfliktu – možda i najvažnijem u posljednjih trideset godina.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.