U povodu Svjetskog dana trčanja u Zenici će se organizovati međunarodni događaj Global Running Day Zenica | Run 2k or 5k , koji pokreće i okuplja ljubitelje trčanja širom svijeta u ovoj jednostavnoj, zanimljivoj i veseloj aktivnosti.
Cilj je takođe pokrenuti milion djece širom svijeta, te promovisati trčanje u lokalnoj zajednici jer je to jedna od najučinkovitijih, najekonomičnijih i najjednostavnijih tjelesnih aktivnosti koja je dostupna cijeloj populaciji.
Koristi trčanja su mnogobrojne, spriječavaju se razne bolesti jer se njime poboljšava kardiorespiratorni kapacitet, smanjuje se rizik od srčanog udara, sprječava razvoj pretilosti, dijabetesa tipa 2 i visokog krvnog tlaka, itd.
Tokom ove tjelesne aktivnosti luči se hormon sreće pa se nakon trčanja čovjek zbog povećane razine endorfina osjeća dobro i opušteno. Pozitivne tjelesne promjene koje se događaju uslijed redovitog trčanja utječu i na poboljšanje kvalitete sna, raspoloženja, koncentracije, smanjenje tjeskobe i stresa, zadovoljstvo pojedinca samim sobom i povećanje samopouzdanja.
Ono je i sredstvo zadovoljavanja osnovnih bioloških potreba čovjeka za kretanjem.
Je li potrebno još razloga zašto se pokrenutu? Svi patike na noge i pridružite nam se da skupa obilježimo svjetski dan trčanja i u našoj Zenici.
Šta vam je potrebno za trčanje? Dobra volja i par dobrih patika!
Detaljnije informacije potražite na facebook stranici Global Running dan Zenica.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.
