Nakon više od dvije decenije prisustva na tržištu, Microsoft je potvrdio da će 5. maja 2025. godine trajno ugasiti Skype, nekada najpopularniju platformu za internet pozive i video komunikaciju. Vijest je prošla gotovo tiho, ali simbolično označava kraj jedne digitalne epohe koju je Skype obilježio svojom jednostavnošću i dostupnošću u vrijeme kada su video pozivi još uvijek bili tehnološka novotarija.
Skype je pokrenut još 2003. godine, a u svoje zlatno doba broj korisnika prelazio je 300 miliona. Mnogi se sjećaju perioda pandemije COVID-19 kada su se porodice, kolege i prijatelji širom svijeta oslanjali upravo na ovu platformu kako bi ostali povezani. Međutim, s vremenom su konkurentske aplikacije – prije svega Zoom, WhatsApp i kasnije Microsoft Teams – preuzele primat, dok je Skype postepeno padao u zaborav. Prema zvaničnim podacima, broj aktivnih korisnika 2023. godine spao je na svega 36 miliona.
Microsoft je kao razlog gašenja naveo stratešku odluku da se u potpunosti fokusira na razvoj i unaprjeđenje Microsoft Teams-a, koji već nudi integrisane opcije za chat, pozive, razmjenu fajlova, zakazivanje sastanaka i timsku saradnju, a sada preuzima i naslijeđe Skype-a.
Korisnicima je ostavljeno dovoljno vremena da se prebace na Teams, pri čemu mogu koristiti svoje postojeće Skype naloge za prijavu. Kompanija garantuje i automatski prijenos kontakata, čat historije te omogućava izvoz podataka do januara 2026. godine. Plaćene funkcije kao što su Skype krediti ili pretplate više se ne mogu obnoviti, ali će ostati aktivne do isteka važećeg roka.
Ono što Skype čini jedinstvenim je njegova uloga u razvoju internet komunikacije kakvu danas poznajemo. Bio je pionir video poziva, omogućavao je besplatne razgovore širom svijeta i povezao milione ljudi u trenutku kada je mobilna telefonija još uvijek bila skupa i ograničena. Mnogi će se s nostalgijom prisjetiti poznatog zvuka dolaznog poziva i plavog interfejsa koji je postao sinonim za online povezivanje.
Iako je Skype tokom godina bio preuzet, redizajniran i sporo moderniziran, ostavio je neizbrisiv trag u digitalnoj kulturi i tehnološkom razvoju. Gašenje ove aplikacije nije samo kraj jednog softvera, to je kraj jednog načina komunikacije koji je obilježio živote mnogih korisnika širom svijeta.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.