Prema informacijama koje je redakciji Radija Zenit dostavio Dom zdravlja Zenica, do danas na području grada nije zabilježen nijedan slučaj zaraze leptospirozom. Iako je situacija zasad stabilna, iz Službe za epidemiologiju upozoravaju građane da ostanu oprezni, posebno tokom proljetnog i ljetnog perioda kada su rizici od infekcije povećani.
Leptospiroza je zoonoza – bolest koja se prenosi sa životinja na ljude – a uzrokuju je bakterije iz roda Leptospira. Najčešći način zaraze je direktan kontakt s urinom ili tkivima zaraženih životinja, poput glodara, pasa, svinja i raznih šumskih životinja. Zaražen čovjek može oboljeti i posredno, putem kontaminirane hrane, vode ili kupanjem u zagađenim, stajaćim vodama.
“Leptospire se u okolinu mogu izlučivati urinom inficiranih životinja mjesecima, a posebno su otporne u stajaćim vodama gdje mogu preživjeti sedmicama. Zbog toga je važno izbjegavati kupanje i bilo kakav kontakt s vodom za koju se sumnja da je zagađena”, navodi dr. Aida Hodo-Brdarević iz Službe za epidemiologiju Doma zdravlja Zenica.
Najugroženije grupe su osobe koje po prirodi svog posla dolaze u čest kontakt sa životinjama i prirodom – veterinari, ribari, šumari, stočari i lovci. Njima se posebno preporučuje poštivanje mjera zaštite kako bi se smanjio rizik od infekcije.
Preporučene preventivne mjere uključuju:
- Redovna deratizacija,
- Izbjegavanje kontakta s potencijalno zagađenom vodom i urinom životinja,
- Pranje ruku nakon rada sa životinjama i boravka u prirodi,
- Zaštita hrane i vode od kontakta sa zaraženim životinjama,
- Korištenje zaštitne odjeće i obuće prilikom rada u rizičnim okruženjima.
Iz Doma zdravlja poručuju da su sve nadležne službe u pripravnosti te da će građani biti pravovremeno informisani u slučaju promjene epidemiološke situacije.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.