Visoki predstavnik Christian Schmidt obraća se danas Vijeću sigurnosti UN-a i predstavio 67. izvještaj o statusu provedbe mira u Bosni i Hercegovini.
On je na početku obraćanja podsjetio da je Dejtonski mirovni sporazum uspostavio mir u BIH.
“Želim podijeliti svoj lični utisak. Ovih dana mi sve više prilaze građani svih etničkih skupina u BIH i pitaju me mogu li osigurati da ponovo ne zateturamo u rat. Ja uvijek govorim da nema opasnosti od rata, ali nažalost zapaljiva politička retorika, uvrede i zanemarivanje zvjerstava koja su dovela do genocida u Srebrenici, dovode u pitanje političku ulogu nekih političkih aktera i Dejtonski sporazum”, rekao je Schmidt.
On je rekao da je Dejtonski sporazum nije obični pravni document te da je i dalje osnov demokratske i multietničke države Bosne i Hercegovine, posebno naglasivši njegov Aneks 4 – Ustav BiH.
Rekao je da se situacija u BIH pogoršala te da se podižu velike tenzije, pogotovo u prvom kvartalu ove godine.
“Ovo predstavlja vanrednu krizu u BIH, najveću od Dejtonskog sporazuma”, rekao je Schmidt i kao krivca označio postupke vlasti RS nakon presude Miloradu Dodiku.
“Dodik je prekršio Ustav BIH usvajajući zakone kojima brani djelovanje državnih institucija na teritoriji BIH. Također su izradili nacrt novog ustava. Takva djela I takvi zakoni suprotni su implementaciji Dejtona. Kao posljedicu Ustavni sud je poništio sve zakona koje je usvojila NSRS, jer predstavljaju opasnost za suverenitet i teritorijalni integritet BIH”, rekao je Schmidt.
Schmidt je rekao da PIC daje punu podršku zaustavljanju destruktivnih aktivnosti. On je zatražio i dalje aktivno uključenje međunarodne zajednice.
“Znamo da niko ne podržava zapaljivu retoriku Dodika koji traži od zaposlenih u državnim institucijama da napuste svoje poslove”, rekao je Schmidt.
Govorio je i o slučaju Mostara.
“U konkretnom primjeru tražim rješenje domaćih aktera, a ne da traže rješenje međunarodne zajednice”, rekao je Schmidt.
Rekao je i da hrvatske stranke izražavaju izuzetnu važnost Izbornog zakona, kao i da to naglašava premijer Hrvatske.
“Međunarodna zajednica može da igra ulogu podrške u ovom procesu. U BiH pravo na odlučivanje je u rukama svih, to nije u rukama samo međunarodnih institucija, potrebno je da svi učestvuju u tome”, rekao je Schmidt.
Na kraju je rekao da ljudi u BIH mogu živjeti zajedno, te da taj put nisu secesionizam i podjele te je pozvao političke lidere da pokrenu ustavne reforme.
“Izmjena Ustava treba biti u skladu sa evropskim normama”, rekao je.
On je rekao da je vanredna kriza s kojom se BIH suočava rezultat napada političkih aktera na Dejtonski sporazum.
“Svi u BiH moraju znati da nijedan pojedinac nije iznad zakona. BiH se suočava s teškim vremenima, to niko ne bi očekivao prije 30 godina, da ćemo tako dugo ostati u toj zemlji. Mirovni sporazum je i dalje temelj budućnosti BiH. Put naprijed uključuje borbu protiv prijetnji, ali i jačanja državnih institucija, kao i put u Evropsku uniju”, rekao je Schmidt.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.