Biti malinar u Bosni i Hercegovini znači boriti se sa vremenskim nepogodama, troškovima i nesigurnim tržištem. Ove godine malinari sa područja Zeničko-dobojskog kantona uspjeli su izvući maksimum iz svojih nasada. Iako je prinos manji za 30 posto, nego prethodne sezone, zahvaljujući navodnjavanju, podršci Vlade i resornog ministarstva te stabilnijoj otkupnoj cijeni, malinari su uspjeli ostvariti solidan prinos.
Promjenljivi vremenski uslovi, proljetne kiše te nestabilne temperature obilježile su ovogodišnju sezonu, čiji je prinos u Zeničko-dobojskom kantonu manji za 30 posto u odnosu na prethodnu.
„Dosta kišno proljeće sa hladnim periodom što je uticalo na porast rodnih grana i na cvjetanje i oprašivanje cvjetova malina i kupina i ostalo jagodičasto voće“, naveo je Emir Tutnjić, predsjednik Udruženja poljoprivrednika ZDK.
No, tamo gdje je sistem navodnjavanja bio osiguran, rod je ipak spašen. Za Mufida Mujića, malinara iz Željeznog polja kod Zenice, ova sezona je uspješna. Ističe da je svaka sezona nepredvidiva i različita, ali da se od malinarstva može živjeti.
„Ova je godina poprilično bila sušna i dosta će podbaciti i oni koji se dobro razumiju i oni koji se nikako ne razumiju. Oni koji imaju vodu, malo je bolje, evo ja sam malo bolje uspio. Maline su dobre“, kaže Mujić.
Iako je niža od očekivanja, otkupna cijena od 0.70 feninga po kilogramu ove godine predstavlja olakšanje za mnoge uzgajivače jer stabilnost cijene daje određenu sigurnost. Uzgajivači se nadaju da će u budućnosti otkupna cijena biti viša kako bi proizvodnja bila isplativija.
„Ova sezona što se tiče cijene izuzetno je dobra, samo su prinosi smanjeni“, rekao je uzgajivač malina Mehmedalija Jusufović.
„Sezona ove godine je dobra, nije loša, ali uvijek može bolje, jedino što bi trebala se država obazirati da nam malo više poticaja daje za sadnju, i mladi da se okrenu ovom poslu, jer ima i ovdje para“, dodaje Mujić.
Zbog činjenice da su malinari suočeni sa izazovima, Vlada Zeničko-dobojskog kantona i resorno ministarstvo ni ove godine nisu izostavili podršku. Kroz direktnu komunikaciju s proizvođačima, fokus je bio na održavanju i jačanju domaće proizvodnje, ali i kroz određene poticaje Vlada je opredijelila novčana sredstva.
„Zato što smo tu povećali za nekih 900.000, skoro milion KM jer svjesni smo da ovogodišnji vremenski uslovi nisu išli na ruku poljoprivrednicima“, kazao je Nezir Pivić, premijer ZDK (SDA).
„Probat ćemo pronaći modalitete da li do kraja godine ili u narednoj godini probamo izdvojiti više sredstava po tom pitanju jer je ovo jedna od strategija razvoja privrede u ZDK“, objašnjava Jasmin Čajić, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede ZDK (SDA).
Uprkos brojnim izazovima, sezona malina je pokazala koliko je važna kombinacija stručnog pristupa, podrške institucija i tržišne sigurnosti.
Malinari, ostaju na zemlji s vjerom da će njihov trud biti sve više prepoznat i cijenjen.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.