Završeno je proljetno zasjedanje Skupštine NATO-a, u okviru koje je održano i obilježavanje 30. godišnjice Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Predstavnici parlamenata zemalja članica NATO-a usaglasili su dokument o situaciji u Bosni i Hercegovini te predložili niz zaključaka koji će biti razmatrani na narednom samitu Alijanse.
Radu skupštine prisustvovao je i generalni sekretar Mark Rutte.
U protekla četiri dana na više panela razgovarano je o situaciji u BiH, ustavnim promjenama u toj zemlji i dosezima mirovnog sporazuma usaglašenog u vojnoj bazi u Daytonu, a potpisanog u Parizu.
Generalni sekretar NATO-a u Daytonu je poručio da vlasti u Bosni i Hercegovini same trebaju preuzeti odgovornost za vođenje države, ali da raspad zemlje nije prihvatljiv nijednoj članici Alijanse.
“Izražavamo ozbiljnu zabrinutost zbog najnovijeg zakonodatstva inicijativa u Republici Srpskoj u Bosni i Hercegovini, koje potkopavaju i ugrožavaju ustavni poredak, suverenitet, teritorijalni i funkcionalni integritet zemlje, kao i Dejtonski mirovni sporazum potpisan prije 30 godina”, stoji u članku 22 danas usvojene zajedničke Deklaracije, javlja Al Jazeerin Ivica Puljić iz Daytona.
A predstavnici Srbije, koji su pridruženi posmatrači, su tražili da se usvoji amandman u kojem bi se sve negiralo oko optužbe na račun ponašanja političara iz Republike Srpske, ali je on odbijen na glasanju, javlja Puljić.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.