Izgradnja novog i modernog objekta Kantonalne bolnice Zenica postala je predmet višemjesečnih nesuglasica Grada Zenica i Zeničko-dobojskog kantona – i sve zbog vlasništva nad zemljištem koje je sudskim putem prije nekoliko godina stekao upravo Grad. Vlada ZDK-a, što joj je i nadležnost, opredijeljena je da gradi novu bolnicu, ali ne može jer Grad Zenica traži naknadu koja je od prvobitnih finansiranja projekata dostigla iznos od šesnaest miliona maraka. Posljednje utvrđivanje da li je takva odluka zakonita produžilo je neizvjesnost za sami projekat, ali i pacijentima koji godinama čekaju na bolje uslove.
Gužve pred vratima Odjela onkologije zeničke bolnice postale su svakodnenica. Dotrajali objekat gotovo je nemoguće prilagoditi aktuelnim potrebama pa najviše ispaštaju ko drugi nego – pacijenti.
“Ništa drugo ne tražimo nego da nam napravite onkologiju kao što je u Tuzli. Tuzlanska onkologija je hotel sa 5 zvjezdica u odnosu na našu onkologiju. Tamo se ne čeka po pet-šest sati, ovdje onkološki pacijent operisan od karcinoma po pet sati čeka stojeći čeka na terapiju koja traje pola sata sata”, apeluje Boris Crljenica, predsjednik Udruženja onkoloških pacijenata SNOP ZDK-a.
Za izgradnju novog odjela onkologije, pored projekta, bila su osigurana i sredstva EBRD-a. No, ispostavit će se da je pravna prepreka zid kroz koji se ne može proći. Zbog spora nad vlasništvom zemljišta u krugu bolnice upitna je izgradnja i novog odjela, baš kao i nove bolničke zgrade, što je inicirala Vlada ZDK-a.
“Nama odgovara bilo šta samo da krenemo u realizaciju tako važnog projekta i žao nam je da učinimo korak da odemo van grada. Nama nije problem da platimo ni razuman iznos, ali da to bude u skladu sa zakonom. Ne možete se pozivati na javni interes, a onda tražiti da naplatite taj javni interes 16 miliona”, kaže premijer ZDK-a Nezir Pivić (SDA).
Upravo je iznos od 16 miliona maraka za prijenos prava vlasništva bila posljednja ponuda Grada Zenica, koji je ujedno i titular vlasništva zemljišta. Odluka je donesena na februarskoj sjednici Gradskog vijeća, no ubrzo zatim spor je nastao zbog mišljenja pravobranilaštava. Iz Vlade naglašavaju da se radi o neprovodivoj i nezakonitoj odluci dok iz Grada tvrde suprotno i da su zaduženi za zakonito upravljanje gradskom imovinom.
“Svaka rasprava o zakonitosti te odluke je bespredmetna. Nije riječ o prodaji, riječ je o prenosu uz naknadu i svaka druga kombinatorika bi imala ili karakter simulovanog ugovora ili ne bi bila u skladu sa zakonom. Ovaj princip je u potpunosti u skladu sa zakonom”, tvrdi Selver Keleštura, sekretar Gradske uprave Zenica.
A u međuvremenu, dok se čeka rješenje pitanja titulara vlasništva kroz odluku Ustavnog suda po apelaciji Kantonalne bolnice, u njenom krugu privatni investitori grade Interventnu kardiologiju. Dakle, što ne može za javni – može za privatni interes.
“Ali bih podsjetio da Zenica nikada nije imala tercijarni nivo zdravstvene zaštite i postavlja se pitanje otkud potreba za stvaranjem spora kada to nikada nije bila nadležnost Grada i tražili smo i model koji je dat privatnim klinikama koje se grade u krugu bolnice”, navodi Pivić.
Simptomatično ili ne, u isto vrijeme dok se vodi spor u vezi s bolničkim zemljištem, Grad Zenica od Kantona zahtijeva donošenje vodne saglasnosti u vezi s izgradnjom Poslovne zone Zenica. Očito je da je u Zenici važnije političko nadmudrivanje od potreba pacijenata koji vape za novim odjelima.
“Ja sam već nekoliko puta rekao i sad ću opet – došlo je vrijeme da političari prestanu sa ubijanjem građana ovoga grada na ovaj način. Nečinjenjem oni veoma utječu na loše stanje u zdravstvu”, upozorava Crljenica.
Sa druge strane, iz Gradske uprave predloženo je povlačenje prethodne odluke pa čak i dvostruko uvećanje naknade, a možda i plaćanje zakupa za korištenje objekata i zemljišta, o čemu će se već u ponedjeljak očitovati vijećnici. Novo zaoštravanje moglo bi produžiti krizu i neizvjesnost projekta nove bolnice. A potrebna je prvenstveno pacijentima, ali i uposlenicima i ljekarima, jer je to i jedan od preduslova za status univerzitetske bolnice.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.