Europski naučnici otkrili su da je prošli mjesec bio drugi najtopliji april u historiji mjerenja na svijetu.
Prošli april bio je 1,51 stepen Celzija topliji od predindustrijskog prosjeka, nastavljajući sada već gotovo dvogodišnji trend mjeseci koji probijaju simboličku barijeru, saopštila je agencija Europske unije za praćenje klime Copernicus u svom najnovijem mjesečnom biltenu objavljenom u četvrtak.
Dvadeset i jedan od posljednja 22 mjeseca prešao je prag od 1,5 °C. Temperature za 12-mjesečno razdoblje između maja 2024. i aprila 2025. zabilježile su 1,58 °C iznad predindustrijskih razina, prema Copernicusu. Stalni porast globalnih temperatura prvenstveno je uzrokovan izgaranjem fosilnih goriva poput uglja, nafte i plina.
Prema Pariškom klimatskom sporazumu, vlade diljem svijeta složile su se da će uložiti napore kako bi ograničile globalno zagrijavanje na ispod 2°C, a idealno 1,5°C. Međutim, ciljevi sporazuma odnose se na dugoročno zagrijavanje tokom nekoliko decenija, a ne na pojedinačne mjesece ili godine.
U Europi je prošli april bio šesti najtopliji u historiji mjerenja, rekao je Copernicus. Ponavljajući nalaze drugih naučnika, agencija je također primijetila da se veći dio srednje Europe, Skandinavije i Ujedinjenog Kraljevstva bori s nedostatkom oborina.
Naučnici su rekli da su temperature oceana diljem svijeta i dalje neuobičajeno visoke, a temperatura površine mora izvan polarnih područja iznosi 20,89 °C – nešto ispod rekorda iz aprila 2024. Vruća mora pojačavaju oluje, koje potom mogu donijeti ekstremne kiše i poplave kada udare u kopno.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.