
Navikli smo da nogomet piše priče koje se čine nemogućim, ali ono što se dogodilo sinoć na Bilinom polju gotovo je nevjerovatna paralela s jednim od najvažnijih trenutaka u historiji bh. reprezentacije.
U predzadnjoj utakmici kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2026. godine, Bosna i Hercegovina je savladala Rumuniju rezultatom 3:1, a junak preokreta bio je Esmir Bajraktarević, mladi dragulj bh. nogometa. Njegov gol u 80. minuti podsjetio je na pogodak koji je 2013. obilježio generaciju – onaj Izeta Hajrovića u Žilini protiv Slovačke.
Gol koji kao da je izašao iz iste filmske trake
- 2013. godina: Izet Hajrović u 78. minuti pogađa lijevom nogom s oko 25 metara za preokret i pobjedu 1:2 u Žilini. To je bio njegov prvi gol za BiH i ključni trenutak na putu ka Svjetskom prvenstvu u Brazilu.
- 2025. godina: Esmir Bajraktarević sinoć u 80. minuti pogađa ljevicom, s distance od oko 20 metara, za preokret i pobjedu 3:1 nad Rumunijom. Takođe, njegov prvijenac u dresu BiH – u jednoj od najvažnijih utakmica kvalifikacija.
Previše je sličnosti da bi ostale neprimijećene. Oba gola pala su u predzadnjem kolu kvalifikacija. Oba su donijela preokret. Oba su postigli igrači koji su tek ulazili u nacionalni tim. I oba su, što je možda najvažnije, vratila nadu i držala BiH na kursu ka Mundijalu.
Bilino polje ponovo mjesto sudbonosnih trenutaka
Dok je Hajrovićev historijski pogodak 2013. godine pao na gostujućem terenu u Slovačkoj, Bajraktarevićev gol desio se pred punim stadionom Bilino polje – pred navijačima koji su dugo čekali trenutak za euforiju. I dobili su ga u 80. minuti, kada je mladi ofanzivac povukao loptu, namjestio se na lijevu i poslao projektil u gol Rumuna.
Snažno, precizno, karakteristično – gol koji je promijenio tok utakmice, ali možda i tok kvalifikacija.
Prvijenac za pamćenje
Za Esmira Bajraktarevića ovo je pogodak koji može obilježiti karijeru. Mladi fudbaler već godinama nosi etiketu najvećeg talenta, a sinoć je pokazao da posjeduje i ono što razlikuje talente od nosilaca igre – sposobnost da odluči veliku utakmicu.
Da li je ovo trenutak koji će, kao i 2013. godine, voditi BiH ka Svjetskom prvenstvu? Još je rano za konačne zaključke, ali jedno je sigurno – sinoć se dogodilo nešto što se u nogometu ne dešava često. Historija se ne ponavlja savršeno, ali ponekad pošalje jasne signale.
A ovaj signal je bio snažan. I stigao je ljevicom jednog 20-godišnjaka.
Nije prvi put da se historija rimuje
Kako je rekao Mark Twain: “Historija se ne ponavlja, ali se često rimuje.” Sinoć je zvučala gotovo identično.
BiH je 2013. pobijedila u predzadnjoj utakmici i potom slavila u zadnjem kolu za plasman na SP. Sada je scenario skoro isti – pobjeda protiv Rumunije drži Zmajeve unutar trke, a posljednje kolo bit će odlučujuće.
A možda će, jednog dana, gol Esmira Bajraktarevića zauzeti mjesto uz rame Hajrovićevom – kao trenutak koji je gurnuo Bosnu i Hercegovinu na još jedan Mundijal.
Sušić 2013. – Barbarez 2025: Dva velikana na klupi
Vrijedi podsjetiti i na još jednu simboliku.
Historijski plasman na Svjetsko prvenstvo 2013. godine BiH je izborila pod vodstvom Safeta Sušića, jednog od najvećih igrača koje je naša zemlja ikada imala.
Danas, borbu za Mundijal 2026. predvodi Sergej Barbarez, također legenda, ikona i jedan od najboljih bh. fudbalera svih vremena.
Dva različita vremena, dva velika imena – ali ista misija: Bosnu i Hercegovinu odvesti na najveću fudbalsku scenu.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.

