Ministar za prostorno uređenje, promet i komunikacije i zaštitu okoline Zeničko – dobojskog kantona Adnan Šabani sa saradnicima danas je održao sastanak sa direktorom Regionalne razvojne agencije za regiju centralne BiH (REZ) Ismetom Sarajlićem.
Tom prilikom direktor Sarajlić i projekt menadžerica Marela Zdenac upoznali su ministra sa projektima na kojim REZ Agencija radi s ciljem podsticanja ekonomskog razvoja, unapređenja konkurentnosti i poboljšanja životnog standarda.
U fokusu sastanka bile su aktivnosti Ministarstva za prostorno uređenje, promet i komunikacije i zaštitu okoine ZDK i Vlade ZDK na poboljšanju zaštite okoline.
“S posebnim zadovoljstvom pratimo kvalitetne projekte koje Ministarstvo provodi u posljednje dvije godine i koji daju rezultate na terenu. Ministar Šabani i Vlada prepoznali su značaj saradnje sa međunarodnim organizacijama i Federalnim ministarstvom okoliša i turizma kako bi unaprijedili resurse u ZDK. Jadransko-jonski program transnacionalne saradnje 2021–2027. realizuje projekat Promoviranje rješenja za dizajn staništa inspiriranih biomimikrijom za zaštitu i obnovu biodiverziteta može biti od velike koristi Zeničko – dobojskom kantonu obzirom na osnivanje Javne ustanove za upravljanje zaštićenim prirodnim područjima”, izjavio je Ismet Sarajlić, direktor REZ Agencije.
Podrška zelenijoj i klimatski otpornijoj Jadransko-jonskoj regiji, odnosno očuvanju i zaštiti okoliša, projekat je gdje ministar Šabani i Vlada ZDK vide novu šansu za dodatnu zaštitu okoliša i razvoj turističkih potencijala.
“Projekt „BIOMIMICRY“ bavi se gubitkom biodiverziteta i klimatskim rizicima u Jadransko-jonskoj regiji. Održivi krajolici, upravljanje vodama i obnova staništa ciljevi su projekta kojim se kroz istraživanja staništa u ovoj regiji žele pronaći učinkovita i inovativna rješenja koja doprinose zaštiti i obnovi biodiverziteta. Razvijena rješenja i instrumenti pomoći će vlastima na lokalnom, regionalnom i nacionalnom nivou da potiču upotrebu principa inspiriranih biomimikrijom u razvojnim procesima i urbanističkom planiranju. Zeničko – dobojski kanton ne propušta šanse za dalji razvoj tako ćemo i kroz Javnu ustanovu još kvalitetnije moći da zaštitimo bogatstva Tajana, Zvijezde i drugih prirodnih ljepota kojima obiluje ovaj dio naše domovine”, kazao je ministar Adnan Šabani.
Europska uniija ovaj projekta finansira sa 1,3 miliona eura.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.
