Ukupan broj radnika Rudnika mrkog uglja Zenica koji su u 2025. godini stekli uvjete za penzionisanje, a kojima u tom momentu nisu bili uplaćeni doprinosi je 46 radnika sa iznosom neuplaćenih doprinosa PIO od 3.475.911,92 KM, navedeno je iz Javnog preduzeća Elektroprivreda BIH u odgovoru na zastupničko pitanje Dennisa Gratza, zastupnika u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH, piše Faktor.ba.
Gratz je zatražio i informaciju o svim dosadašnjim i planiranim uplatama doprinosa za PIO za radnike RMU Zenica.
Preporučeno
Pročitajte i ovo
“Ukupan broj radnika rudnika koji su stekli uvjete za penzionisanje u 2026. godini zaključno sa 31.05.2026.godine iznosi 18 radnika sa ukupnim iznosom neuplaćenih doprinosa PIO od 1.617.031,50 KМ. Od navedenih 46 radnika koji su stekli uvjete za redovno penzionisanje u 2025. godini, za 27 radnika koji su stekli uvjete za penzionisanje zaključno sa 30.6.2025. godine su, na osnovu ugovora o dodjeli grant sredstava između Rudnika i Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije, uplaćena sredstva u iznosu od 1.966.538,08 KM za PIO. Preostalo je 19 radnika, koji su u 2025. godini, zaključno sa 31.12.2025. godine stekli uvjete za penzionisanje kojima nisu uplaćeni doprinosi u ukupnom iznosu od 1.509.376,84 KM, te 18 radnika koji su u 2026. godini (zaključno sa 31.5.2026. godine) stekli uvjete za penzionisanje kojima nisu uplaćeni doprinosi u ukupnom iznosu od 1.617.031,50 KМ”, navedeno je iz JP Elektroprivreda BIH.
Dodaju kako sveukupno na dan 31.05.2026. godine za 37 radnika koji su stekli uvjete za penzionisanje nisu uplaćena sredstva za PIO u sveukupnom iznosu od 3.126.408,34 KM.
“S obzirom na to da je rudnik u fazi zatvaranja, te kao takav ne ostvaruje nikakve prihode, u narednom periodu se između ostalog, uvezivanje staža radnicima rudnika koji su stekli uvjete za penzionisanje, planirana iz kredita od Svjetske banke koji je u završnoj fazi”, naveli su.
Ukupan broj radnika Rudnika mrkog uglja Zenica koji su u 2025. godini stekli uvjete za penzionisanje, a kojima u tom momentu nisu bili uplaćeni doprinosi je 46 radnika sa iznosom neuplaćenih doprinosa PIO od 3.475.911,92 KM, navedeno je iz Javnog preduzeća Elektroprivreda BIH u odgovoru na zastupničko pitanje Dennisa Gratza, zastupnika u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH, piše Faktor.ba.
Gratz je zatražio i informaciju o svim dosadašnjim i planiranim uplatama doprinosa za PIO za radnike RMU Zenica.
Preporučeno
Pročitajte i ovo
“Ukupan broj radnika rudnika koji su stekli uvjete za penzionisanje u 2026. godini zaključno sa 31.05.2026.godine iznosi 18 radnika sa ukupnim iznosom neuplaćenih doprinosa PIO od 1.617.031,50 KМ. Od navedenih 46 radnika koji su stekli uvjete za redovno penzionisanje u 2025. godini, za 27 radnika koji su stekli uvjete za penzionisanje zaključno sa 30.6.2025. godine su, na osnovu ugovora o dodjeli grant sredstava između Rudnika i Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije, uplaćena sredstva u iznosu od 1.966.538,08 KM za PIO. Preostalo je 19 radnika, koji su u 2025. godini, zaključno sa 31.12.2025. godine stekli uvjete za penzionisanje kojima nisu uplaćeni doprinosi u ukupnom iznosu od 1.509.376,84 KM, te 18 radnika koji su u 2026. godini (zaključno sa 31.5.2026. godine) stekli uvjete za penzionisanje kojima nisu uplaćeni doprinosi u ukupnom iznosu od 1.617.031,50 KМ”, navedeno je iz JP Elektroprivreda BIH.
Dodaju kako sveukupno na dan 31.05.2026. godine za 37 radnika koji su stekli uvjete za penzionisanje nisu uplaćena sredstva za PIO u sveukupnom iznosu od 3.126.408,34 KM.
“S obzirom na to da je rudnik u fazi zatvaranja, te kao takav ne ostvaruje nikakve prihode, u narednom periodu se između ostalog, uvezivanje staža radnicima rudnika koji su stekli uvjete za penzionisanje, planirana iz kredita od Svjetske banke koji je u završnoj fazi”, naveli su.