16.3 C

Aero klub Zenica i Zrakoplovni savez BiH uspješno organizovali Federalno prvenstvo aero modelara (FOTO)

Aero klub Zenica

U subotu 11.09.2021. godine na terenima mostarskog blata kod Mostara,uz pridržavanje svih mjera predostrožnosti usljed Covid pandemije, aero klub Zenica zajedno sa Vazduhoplovni/Zrakoplovni saveza BiH uspješno je organizovao Federalno prvenstvo, takmičenje aero modelara juniora i seniora, sa slobodno letečim modelima F1A,F1B i A1 dječiji modeli.

Takmičenje aero modelara sa slobodno letečim modelima u klasama F1AB i A1  se održava u skladu sa FAI i Sportskim pravilnikom saveza BiH. Ovi modeli po klasifikacji, međunarodne federacije FAI su namjenjeni kao što im i samo ime kaže za slobodno letenje bez bilo kakve kontrole i to na otvorenim terenima, što je i osnovni razlog da je tekmičenje organizovano u prostranom mostarskom blatu. Na takmičenju su uzeli učešće modelari iz Mostara, Visokog i Zenice i juniori iz Zenice.

Seniorska ekipa aero kluba Zenice koju su sačinjavali: Admir Subašić, Faik Čičak i Ferid Zilić su zauzeli prvo mjsto u klasi F1A jedrilica ispred ekipe Mostara i aero kluba „Izet Kurtalić“ iz Visokog koja je bila nepotpuna. Mladi kolega i član aero kluba iz Zenice Admir Subašić je najbolje plasirani takmičar u ovoj klasi i zauzeo je treće mjesto.

Milivoje Nedić i je imao odličan nastup na ovom  takmičenju pa je pojedinačnoj konkurenciji osvojio zlatnu medalju i prvo mjesto u svojoj kategoriji, ekipno su Nedić i Predrag Šarkinović također zauzeli prvo mjesto.

Nažalost na takmičenju je jedino aero klub Zenica imao podmladak sa sedam članova, koji su se takmičili u klasi modela A1, također slobodno leteći modeli manjih dimenzija namjenjenih djeci. Oni su osvojili ekipno prvo mjesto a natupili su u sastavu Ćosić Bilal, prvo mjesto pojedinačno, Hamza Zilić drugo mjesto pojedinačno, i Anastazija Borojević treće mjesto pojedinačno, dok je juniorska ekipa Zenica II u sastavu Ahmed Zilić, Ćosić Rejhan i Haris Plačo zauzela drugo mjesto.

Takmičenje je održano po veoma lijepom i sunčanom vremenu. Prisutni modelari i gosti su pohvalili dobru organizaciju koji su u ovim teškim vremenima obezbijedili optimalne uvjete za održavaje takmičenja.