9.1 C

Aero klub Zenica uspješno organizovao 65. Državno prvenstvo BiH (FOTO)

Aero klub Zenica

Aero klub Zenica zajedno sa Vazduhoplovnim/Zrakoplovnim savezom Bosne i Hercegovine u nedelju 17.10.2021. godine na terenima mostarskog blata kod Mostara uspješno je organizovao 65. Državno prvenstvo Bosne i Hercegovine u slobodno letečim modelima u kategoriji F1H za juniore i F1A i F1B za juniore i seniore.

Ovi modeli su po klasifikaciji međunarodne federacije FAI i Sportskim pravilnikom saveza BiH namijenjeni za slobodan let bez bilo kakve kontrole.

Za to je potreban što veći otvoreni teren bez prepreka, što je i osnovni razlog da je takmičenje održano na prostranom mostarskom blatu. Na takmičenju su uzeli učešće modelari iz Sarajeva, Visokog i Zenice.

Juniori aero kluba Zenica su mnogo bolje rezultate ostvarili od seniora tako da je titulu državnog prvaka u klasi F1H ponio Bilal Ćisić, drugi je Rejhan Ćosić, a trći je bio Haris Plačo iz Zenice.

Najbolje plasirani junior u klasi F1A bio je Ahmed Zilić dok je drugi bio Hamza Zilić. Juniori iz Zenice su osvojili i prva ekipna mjesta u klasama F1A i F1H.

Prvo mjesto i titulu državnog prvaka u kategoriji F1A (jedrilice)osvojio je Edin Šahinović iz Visokog dok je drugo mjesto zauzeo Elmin Kerko, također iz Visokog, koji su zauzeli ekipno prvo mjesto, dok je treće mjesto pojedinačno osvojio Ferid Zilić iz Zenice.

Seniorska ekipa aero kluba Zenice koju su sačinjavali, Ferid Zilić, Faik Čičak, i Ahmed Zilić su zauzeli ekipno drugo mjesto iza ekipe iz Viskog.

U klasi F1B Prvo mjesto i titulu državnog prvaka ponio je Malik Čabaravdić iz Visokog, dok je drugi bio Faruk Čabaradić, a treće mjesto zauzeo je Haris Jusufašić, također iz Visokog.

U klasi F1B aero klub „Izet Kurtalić“ iz Visokog je zauzela je ekipno prvo mjesto dok je ekipa aero kluba Zenica u sastavu Predrag Šarkinović i Milivoje Nedić zauzela drugo ekipno mjesto.

Takmičenje je održano po veoma lijepom i sunčanom vremenu. Prisutni modelari i gosti su pohvalili dobru organizaciju aero kluba Zenica koji je u ovim teškim vremenima obezbijedio optimalne uvjete za održavanje takmičenja.