12.1 C

BiH savladala i Sjevernu Irsku u Ligi nacija (VIDEO)

Bosna i Hercegovina na Grbavici je s 2:0 srušila Sjevernu Irsku i ostala prva u grupi 3 sa maksimalnih devet bodova na kontu!

Prvo ime susreta ponovno je bio Edin Džeko koji je zabio oba gola, a gostima će ostati veliki žal za neiskorištene čak tri izvrsne prilike u kojima su pogađali stativu.

Susret je započeo uz prekrasnu koreografiju domaćih navijača, a BiH je od prve minute zagospodarila terenom i vršila pritisak na zadnju liniju gostiju.

Višća je imao prvu priliku na susretu kada je nakon tačno deset minuta igre u dobroj prilici pucao pored gola.

Ubrzo potom odgovorili su gosti preko Savillea koji je promašio s par metara, a onda je velik promašaj upisao Edin Džeko koji je na sjajnu dubinsku loptu Pjanića loše reagirao i s male udaljenosti prebacio gol.

Sjeverna Irska bila je centimetar udaljena od dolaska u prednost u 20. minuti kada je ponovno opasno zaprijetio Saville koji pogađa stativu.

No, gosti su ubrzo kažnjeni za promašaj, jer Džeko je u 27. minuti nakon brzinske kontre i dodavanja Višće golgeterski plasirao loptu u suprotan kut i erupciju oduševljenja na Grbavici, a već u idućem napadu Rominom napadaču poništen je novi gol zbog dosuđenog zaleđa.

Pjanić je karakteristično izveo slobodnjak u 34. minuti, ali oštar udarac prohujao je malo iznad prečke. Posljednje što smo vidjeli iz prvog dijela bio je volej Ognjena Vranješa koji je također promašio okvir gola.

Drugo poluvrijeme započelo je u osjetno slabijem ritmu, pa tako nismo vidjeli ništa do 56. minute i loše reakcije Džeke pred protivničkim golom.

U 65. Sjeverna Irska drugi puta na susretu pogađa stativu, a ovaj put ‘krivac’ je bio Whyte koji je uistinu neobjašnjivo s metra udaljenosti propustio donijeti izjednačenje svojoj momčadi.

Baš kao u prvom poluvremenu, nakon stative gostiju, BiH je došla do gola. I ponovno je strijelac bio Edin Džeko koji nakon još jedne kontre povećava prednost u 73. minuti.

Do samog kraja utakmice nismo vidjeli gotovo ništa od ijedne ekiše, a onda u 90+4. minuti Sjeverna Irska i treći puta trese stativu. Ponovno je nes(p)retan bio Whyte i tako omogućio selekciji Roberta Prosinečkog da čiste mreže dođe do nova tri boda pred svojim navijačima.

Ujedno, ovo je bila osma utakmica Zmajeva bez poraza. Sljedeći susret BiH igra 15. novembra protiv Austrije u Beču u okviru posljednjeg kola Lige nacija.