18.1 C

Bosna i Hercegovina se pobjedom u Estoniji oprostila od kvalifikacija za SP (VIDEO)

Bosna i Hercegovina se pobjedom oprostila od kvalifikacijskog ciklusa za plasman na Svjetsko prvenstvo u Rusiju. I uoči posljednjeg kola je bilo jasno da su Zmajevi ostali bez još jednog velikog natjecanja, pa pobjeda u Estoniji od 2:1 i nije donijela previše radosti.

Mehmed Baždarević je od prve minute u Talinu poslao izmiješani sastav, tako je na klupi ostao kapetan Edin Džeko, a zaigrali su Kenan Kodro, Rade Krunić, Mateo Sušić, Edin Cocalić…

Iz prvog poluvremena najviše će se pamtiti veliki promašaji Ibiševića s jedne i Zenjova s druge strane terena, a dogodili su se u samoj završnici prvoga dijela.

Povela je BiH u 48. minuti brzom kontrom. Estonci su izveli korner, Begović je uhvatio loptu i poslao je daleko na drugu polovicu terena. Posljednji čovjek domaće obrane je nije uspio zaustaviti glavom, nego je olakšao posao Hajroviću koji je istrčao sam pred golmana i sigurnim udarcem pogodio mrežu.

Estonci su izjednačili u 75. minuti, a strijelac je bio Antonov. Pobjedu BiH je osigurao Izet Hajrović u 84. minuti nakon što je loptu sjajno u kaznenom prostoru primirio Edin Džeko i potom ga uposlio na desnoj strani.

S utakmice će se pamtiti i prekid iz 14. minute zbog bakljade gostujućih navijača. Oni su zapaljene baklje bacili na teren, a nakon toga su napustili stadion u znak prosvjeda protiv Saveza kojeg čeka još jedna kazna.

Džeko je dobio priliku u drugom poluvremenu, kao i Dumić koji je u 46. minuti zamijenio Kolašinca te Duljević.

Svoje mjesto u doigravanju je potvrdila Grčka sigurnom pobjedom od 4:0 protiv Gibraltara. Grci su tako s nova tri boda ostavili Slovačku kao najgoru drugoplasiranu momčad u kvalifikacijama i sada čekaju ždrijeb playoffa koji je na rasporedu 17. listopada. Strijelci za Grčku su bili Torosidis (32′), Mitroglou (61. i 63. minuta) i Gianniotas (78. minuta).

Belgija je s 4:0 dobila Cipar u posljednjoj utakmici skupine i tako kvalifikacije zaključila bez poraza. Briljirala su braća Hazard koja su postigla tri pogotka. Eden je bio strijelac u 12. i 62. minuti, a između njegova dva gola jedan je smjestio i Thorgan. Konačni rezultat je postavio Romelu Lukaku u 78. minuti.

Spomenimo i da je Jan Vertonghen odigrao svoju 97. utakmicu u dresu Belgije i tako postao igrač s najviše nastupa u historiji.