Zenica diše za jednu utakmicu. Na Bilinom polju Bosna i Hercegovina dočekuje Italiju u finalu baraža za Svjetsko prvenstvo (20:45), u meču koji za nas nosi težinu historije, a za goste – teret očekivanja. Zmajevi traže tek drugi plasman na najveću svjetsku scenu, dok Italija pokušava izbjeći novi neuspjeh nakon dva uzastopno propuštena Mundijala.
Grad se već danima priprema za ono što se najavljuje kao nogometni spektakl, ali i svojevrsni test organizacije i gostoprimstva. Za italijanske navijače pripremljen je sadržaj kakav se rijetko viđa – i to potpuno besplatno.



Planirana je turistička tura sa Afanom Abazovićem kroz Zenicu na bosanskom i italijanskom jeziku (od 17 do 18 sati), s polaskom kod “Evrope” u Lameli, dok će centralno okupljanje biti u fan-zoni u Areni “Husejin Smajlović”. Ispred Arene bit će postavljena Vispakova džezva, najveća na svijetu, a posjetiocima će biti dostupna kafa, kolači i osvježenje na štandovima.
Organizovan je i besplatan obrok – sendviči u “Urban grillu 2” na Kamenom mostu u periodu od 16 do 20 sati – dok je za goste osiguran i besplatan parking u cijelom gradu. Poruka domaćina jasno je istaknuta: “Sve je besplatno jer se neke stvari ne mogu kupiti novcem.”

Ipak, uoči dolaska u Zenicu, dio italijanskih medija nije štedio riječi kada je riječ o Bilinom polju. Stadion je u pojedinim najavama opisivan u negativnom kontekstu, uz podcjenjivačke tonove prema uslovima i infrastrukturi. Međutim, dan uoči utakmice slika sa terena govori drugačije – travnjak Bilinog polja nalazi se u izuzetnom stanju, spreman za utakmicu visokog intenziteta i nivoa.
Takav odnos između percepcije i realnosti dodatno podgrijava atmosferu uoči susreta. Zenica ne odgovara riječima, nego pripremom – i na terenu i van njega.
Ovakav doček ima i simboličnu dimenziju. Podsjeća na prvi međusobni duel BiH i Italije 1996. godine na Koševu, kada su domaći slavili 2:1 protiv tadašnjeg viceprvaka svijeta, u vremenu kada je nogomet bio mnogo više od igre. Tada je Italija finansijski pomogla organizaciju utakmice, a danas Zenica uzvraća na svoj način.
Stadion će biti ispunjen do posljednjeg mjesta, a atmosfera već sada izlazi iz okvira sporta. Italija dolazi kao favorit, ali pod ogromnim pritiskom. S druge strane, selekcija Sergeja Barbareza dobija priliku da još jednom napravi iskorak i sruši papirnatu logiku.
Utakmica na Bilinom polju neće biti samo borba za plasman na Svjetsko prvenstvo. Bit će to sudar ambicija, pritiska i karaktera – i još jedna prilika da Zenica pokaže zašto je, bez obzira na sve komentare sa strane, i dalje jedno od najtežih gostovanja u Evropi.
Pogledajte fotografije i video nastali noć prije utakmice.

