12.5 C

Engleska pobijedila Dansku nakon produžetaka za finale EURA

Fudbalska reprezentacija Engleske plasirala se u finale Evropskog prvenstva nakon što je sinoć na Wembleyju u Londonu pobijedila Dansku sa 2:1.

U prvih 90 minuta nije bilo pobjednika (1:1), a Harry Kane je golom u 104. minuti Englezima osigurao prvo finale EURA u historiji, u kojem će 11. jula, također na Wembleyju, igrati protiv selekcije Italije.

Danska je šokirala domaćina u 30. minuti. Mikkel Damsgaard je sjajno izveo slobodan udarac sa oko 25 metara i zakucao loptu pod prečku gola nemoćnog Jordana Pickforda. Englezi su nakon toga krenuli po izjednačenje, a jako blizu pogotka bili su u 38. minuti, kada je Raheem Sterling snažno šutirao sa pet-šest metara, ali je Kasper Schmeichel sjajno odbranio. Ipak, u narednoj minuti “tri lava“ su izazvali erupciju oduševljenja na Wembleyju. Sjajnu akciju centaršutom u peterac je okončao Bukayo Saka, a Simon Kjaer u nastojanju da interveniše ispred Sterlinga zatresao sopstvenu mrežu.

U nastavku utakmice Englezi su dominirali, ali šanse koje su stvorili nisu uspjeli realizovati Sterling, Harry Kane i Harry Meguire. Stoga je utakmica otišla u produžetke.

Engleska je u vodstvo 2:1 došla u 104. minuti, kada je dosuđen penal poslije prekršaja nad Sterlingom. Kaneov udarac sjajno je odbranio Schmeichel, ali je napadač Tottenhama natrčao na odbijenu loptu i poslao je u mrežu za veliko slavlje engleskih igrača i navijača.

U drugom produžetku Danci su uspjeli zaprijetiti preko Martina Braithwaitea, ali je Pickford bio oprezan i odbranio njegov udarac.

Finale Evropskog prvenstva u kojem će se sastati Italija i Engleska igraće se 11. jula na stadionu Wembley u Londonu sa početkom u 21 sat.