12.8 C

Futsal reprezentacija BiH se plasirala na Evropsko prvenstvo

Futsal reprezentacija Bosne i Hercegovine ostvarila je istorijski uspjeh i plasirala se po prvi put na Evropsko prvenstvo koje će u januaru 2022. godine biti održano u Holandiji.

Izabranici Ive Kreze su večeras u Zenici u susretu četvrtog kola kvalifikacione grupe 4 pobijedili Rumuniju sa 5:0 i tako osigurali nastup na velikom takmičenju.

Prvih 15 minuta proteklo je u izjednačenoj igri bez previše prilika. Dobar pokušaj za bh. tim imao je kapiten Anel Radmilović u 15′, ali je njegov šut sa distance odbranio golman Toni Toniţa. Tri minute poslije, nakon dodavanja Davora Arnautovića, Srđan Ivanković sa desetak metara postiže gol za 1:0. Na isteku prvog poluvremena šanse su imali Nermin Kahvedžić i Davor Arnautović, ali je Toniţa odbranio njihove udarce.

Već u prvoj minuti nastavka Nermin Kahvedžić udvostručuje prednost Bosne i Hercegovine. Na 3:0 povisio je Anel Radmilović u 25′ kad je zaobišao protivničkog golmana i poslao loptu u mrežu. Kahvedžić u 37′ presijeca jedno dodavanje na protivničkoj polovici i postiže svoj drugi gol za 4:0. Konačnih 5:0 postavio je Bilal Jelić u posljednjoj minuti utakmice na asistenciju Marina Sesara.

Nakon četiri kola BiH je prva u grupi sa maksimalnih 12 bodova ispred Srbije koja je osvojila 5, te Rumunije i Sjeverne Makedonije sa po dva boda.

Bosna i Hercegovina-Rumunija 5:0 (1:0)

Arena „Husejin Smajlović“, Zenica.

Sudije: Dejan Veselič (Slovenija), Arman Alaberkyan (Armenija).

Golovi: 1:0 S. Ivanković (17:08), 2:0 Kahvedžić (20:42), 3:0 Radmilović (24:34), 4:0 Kahvedžić (36:33), Jelić (39:22).

Žuti kartoni: Kahvedžić (BiH), Oliveira (Rumunija).

Bosna i Hercegovina: Darko Milanović, Davor Arnautović, Srđan Ivanković, Bilal Jelić, Nermin Kahvedžić, Stanislav Galić, Andrijano Dujmović, Marin Sesar, Josip Sesar, Amel Handžić, Ivan Ivanković, Anel Radmilović, Josip Bošković, Kristijan Pantić. Selektor: Ivo Krezo.

Rumunija: Toni Toniţa, Felipe Oliveira, Savio Valadares, Szabolcs Manya, Adrian Panzaru, Andrei Grigoraş, Marius Matei, Valentin Ilas, Dumitru Stoica, Andrei Craciun, Paulo Ferreira, László Szőcs, Octavian Cires. Selektor: Robert Lupu.