Galerija “Preporod” Zenica pokrenula je značajan projekat obilježavanja zeničkih skulptura i reljefa, koji predstavljaju važan dio kulturno-umjetničkog identiteta grada. U Zenici se nalazi oko 15 skulptura i reljefa nastalih u različitim periodima, a njihovi autori su eminentni akademski umjetnici koji su inspiraciju često pronalazili u industrijskom pejzažu, posebno u “Željezari” Zenica.
Prva aktivnost unutar ovog projekta bit će postavljanje informativne ploče s imenom autora reljefa na zgradi FZ MIO/PIO KAS Zenica i ZZO ZDK.
Riječ je o reljefu koji je izradio poznati kipar Marijan Kocković, a ploča će biti otkrivena u petak, 12. decembra 2025. godine, u 14:30 sati ispred zgrade FZ MIO/PIO, KAS Zenica i ZZO ZDK.
Saradnja sa umjetnikovom porodicom i „Preporodom“ Dubrovnik
Tokom pripreme ove aktivnosti, članovi Galerije “Preporod” Zenica ostvarili su kontakt sa sinovima Marijana Kockovića, koji danas žive u Dubrovniku. Poseban doprinos projektu dao je i BZK “Preporod” Dubrovnik, čime je realizacija obilježavanja dobila i međunarodnu dimenziju u okviru bosanskohercegovačke kulturne zajednice.
Marijan Kocković rođen je u Zagrebu 23. jula 1923. godine, a preminuo je u Dubrovniku 30. maja 1991. Studirao je kiparstvo na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu i Ljubljani, gdje je diplomirao 1952. godine. Radio je kao profesor u Sarajevu, a od 1966. djelovao je u Dubrovniku kao slobodni umjetnik.
Njegov opus iznimno je bogat i raznolik. Tokom 1950-ih stvarao je ženske figure i naturalističke portrete u terakoti i gipsu, da bi kasnije prelazio na mramor, granit, drvo, željezo i broncu. U njegovim radovima prepoznatljivi su utjecaji bosanske tradicije, stećaka i arhaičnih formi.
Oblikovao je monumentalne ratne spomenike, reljefe, fontane, portrete javnih ličnosti, kao i tapiserije izrađene tradicionalnim tehnikama tkanja. Izlagao je širom Evrope i svijeta – od Ljubljane, Sarajeva i Zagreba, do Washingtona, Montreala, Tokija i New Yorka. Njegov atelje u Dubrovniku danas djeluje kao Umjetnička galerija Marijan.
Svečanost otkrivanja ploče
Na svečanosti otkrivanja ploče o autorstvu reljefa prisustvovat će:
- prof. dr. Sanjin Kodrić, predsjednik Bošnjačke zajednice kulture
- Azra Sinanović, direktorica FZ MIO/PIO KAS Zenica
- mr. Ahmed Kasap, direktor ZZO ZDK
- Izet Spahović, predsjednik BZK „Preporod“ Dubrovnik
- Maro Kocković, sin umjetnika, koji će svečano otkriti ploču
- prof. Amna Sofić, predsjednica Galerije „Preporod“ Zenica
Ovaj projekat predstavlja važan korak ka valorizaciji javnih skulptura i buđenju svijesti o bogatom umjetničkom naslijeđu Zenice.
Galerija “Preporod” Zenica najavila je da će u narednom periodu nastaviti obilježavati lokacije umjetničkih djela širom grada, čime će građanima približiti umjetnike čiji su radovi oblikovali javni prostor i kulturni identitet Zenice.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.
