20.8 C

Holanđanke prvakinje Evrope u fudbalu

Holandija je u finalu Evropskog prvenstva u fudbalu za žene, rezultatom 4:2, savladala reprezentaciju Danske i time postala kontinentalni prvak, javlja Anadolu Agency (AA).

Finale je odigrano na stadionu Twente, u holandskom gradu Enschede.

Nadia Nadim je iskoristila penal i omogućila Dankinjama da već u šestoj minuti igre povedu. Holanđanke su iskoristile priliku, pa je Vivianne Miedema izjednačila.

Lieke Martens je pogotkom u 28. minuti pomogla Holanđankama da steknu prednost, ali su Dankinje pogotkom Pernille Harder u svlačionicu otišle sa rezultatom od 2:2.

U drugom poluvremenu, Sherida Spitse je u 51. minuti zatresla mrežu Dankinja, a Miedema je pogotkom u 89. postigla konačnih 4:2.

Holandska reprezentacija je prvi put osvojila Evropsko prvenstvo i četvrta je selekcija kojoj je to pošlo za rukom. Ranije su prvenstvo osvojile reprezentacije Njemačke, Norveške i Švedske.

EP za fudbalerke igra se od 1984. godine, a do danas Njemačka je prvak bila osam, Norveška dva puta, te Švedska jednom.