11.5 C

Hrvatska pobijedila Rusiju i plasirala se na Mundijal

U nevjerovatnoj utakmici na splitskom Poljudu Vatreni pobijedili Rusiju.

Fedor Kudrijašov je junak Hrvatske. Ruski defanzivac je postigao autogol u 80.minutu i omogućio Hrvatskoj da savlada Rusiju 1:0 u Splitu u odlučujućem meču za plasman na Svetsko prvenstvo u Kataru. Vatreni su tako direktno izborili mjesto na planetarnom šampionatu, dok će “zbornaja” šansu tražiti kroz baraž.

Hrvatska je od početka dominirala na meču na Poljudu. U prvom poluvremenu najbolje prilike su imali posle udaraca sa distance. Perišić je bio za malo neprecizan u desetom minutu, a u nastavku je šut oprobao i Marcelo Brozović u dva navrata. U šesnaestercu je brilijirao ruski golman Safonov.

U nastavku su „vatreni“ još jače napali. Veliki problem predstavljao im je teren, koji je bio u katastrofalnom stanju zbog kiše koja je padala sve vrijeme. Najbolja prilika viđena je u 47. minutu. Juranović je sjajno centrirao, na loptu je glavom naleteo Pašalić, ali je Safonov na čudestan način zaustavio udarac sa pet metara.

Nešto kasnije je dobru situaciju posle još jednog dobrog pasa Juranovića imao i rezervista Bruno Petković. Safonov je opet bio na mjestu. Kako je meč odmicao Rusi su se sve lakše branili. Hrvati su osvježili napad, ali kao da ih je stigao umor i nisu imali pravo rješenje za odbranu Rusije.

I kada se činilo da neće biti golova, Hrvatskoj je pomogao Kudrajašev. Nespretno je reagovao na centaršut Sose i u 80. minut ubacio loptu u sopstvenu mrežu. Do kraja meč su Rusi pokušavali da izjednače, ali je Hrvatska odoljela za ovjeru plasmana na Svjetsko prvenstvo.

U preostala dva meča ove grupe Slovenija je pobedila KIpar 2:1 golovima Zajca u 46. i Gnezda u 84. dok je počasni pogodak delo Kakulisa u 89. minutu, dok je Slovačka na gostovanju deklasirala Maltu 6:0.

Konačan tabela grupe H je Hrvatska 23, Rusija 22, Slovačka 14, Slovenija 14, Kipar 5 i Malta po pet bodova.