Inspektori, kako Poreske uprave FBiH, tako i nadležnog Inspektorata RS, u prethodnom periodu kontrolisali su stanove na dan, te su zabranili rad onima koji nisu registrovani, odnosno koji su radili bez dozvole.
Tako su u oblasti iznajmljivanja smještaja u RS-u za pola godine izvršene 83 kontrole, a u 35 slučajeva su određene nepravilnosti na osnovu kojih su postupajući inspektori izdali 30 prekršajnih naloga, te zabranili rad 21 subjektu do pribavljanja dozvole za rad.
Potvrđeno je ovo za Nezavisne iz Inspektorata RS, navodeći da je vrijednost prekršajnih naloga iznosila 13.600 KM.
S druge strane, inspektori Poreske uprave Federacije BiH su 18. i 19. jula izvršili 429 inspekcijskih nadzora na području ovog entiteta, kojima su bili obuhvaćeni poreski obveznici koji obavljaju djelatnost ugostiteljstva i izdavanja objekata za odmor i rekreaciju (vikendice i vile s bazenom), kao i druge uslužne djelatnosti.
“Utvrđeno je da postoji oko 1.000 poreskih obveznika koji izdaju objekte za odmor i rekreaciju (vikendice i vile s bazenom), a koji nisu izvršili registraciju kod nadležnih organa”, rečeno je iz Poreske uprave FBiH, te dodato da će nastaviti sa kontrolama.
Tada je otkriveno ukupno 47 objekata koji su obavljali djelatnost bez odobrenja za rad nadležnog organa, 42 poreska obveznika koji nisu imali instaliran fiskalni uređaj, te 146 poreskih obveznika koji nisu evidentirali promet putem fiskalnog uređaja.
“Zbog utvrđenih nepravilnosti zapečaćena su 63 objekata, a u 178 kontrola izdati su prekršajni nalozi sa ukupno izrečenim novčanim kaznama u iznosu od 503.750 KM”, navode iz Poreske uprave FBiH.
Iz Inspektorata RS navode da je u ovoj djelatnosti posljednjih godina povećano interesovanje građana za pružanje usluga po principu stan na dan, što je zakonodavac prepoznao još 2017. godine kada je donošenjem novog Zakona o ugostiteljstvu omogućeno fizičkim licima koja nisu registrovana kao preduzetnici da pružaju pojedine vrste ugostiteljskih usluga.
“Kada je riječ o pružanju usluga smještaja po principu stan na dan, prostora za dalji napredak u ovoj oblasti i dalje ima, ali ne možemo zanemariti činjenicu da su u proteklim godinama ostvareni značajni pomaci u suzbijanju neregistrovane djelatnosti. Prema trenutnim podacima, u Republici Srpskoj je registrovano oko 2.500 objekata koji pružaju ovu vrstu usluge, što je značajan rezultat kada uzmemo u obzir da je razvoj turizma u 2020, 2021. i do polovine 2022. godine zbog korone bio dosta usporen”, dodali su.
Kako je ranije kazala Sanela Šimun, saradnica za odnose s javnošću Turističke organizacije Republike Srpske, u RS se bilježi blagi porast broja prijavljenih objekata za izdavanje smještaja u turističke svrhe, što je pozitivan pokazatelj, ali su neprijavljeni objekti i dalje izazov, te predstavljaju nelojalnu konkurenciju.
“Ova pojava direktno utiče na tačnost statistike turističkog prometa, prihod od boravišne takse, ali i na ukupnu sliku turizma koju želimo da unaprijedimo. Broj registrovanih pružalaca usluga smještaja kod fizičkih lica u junu je iznosio 2.958 objekata sa 11.229 ležaja širom RS, od čega je najveći broj u Istočnom Sarajevu – 760, te Banjaluci 496, Trebinju 225 i Bijeljini 194”, rekla je Šimun.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.