10.4 C

Japan pobijedio Španiju i poslao Njemačku kući

Šokantan rasplet viđen je sinoć u skupini E Svjetskog nogometnog prvenstva nakon kojeg su prolaz u sljedeći krug izborili Japan i Španija, a reprezentacije Njemačke i Kostarike idu kući.

U prvom kolu Japan je preokretom došao do pobjede 2:1 nad Njemačkom, a Japanci su to isto uradili večeras u susretu sa Španijom, te su osvojili prvo mjesto u skupini.

Španija je ušla kao veliki favorit u susret s Japanom, kao i Njemačka u susret s Kostarikom. Nakon prvog poluvremena europske reprezentacije imale su prednost od 1:0 i u tom trenutku obje su bile u knockout fazi SP-a.

Alvaro Morata bio je strijelac za Furiju 11., a Serge Gnabry za Elf u 10. minuti.

Međutim, u nastavku je uslijedio preokret na obje utakmice. Ritsu Doan je u 48. izjednačio, a samo tri minute kasnije Ao Tanaka doveo je Japan u vodstvo. Posebno je kontraverzna bio drugi pogodak Japana. Činilo se da je lopta u toj akciji izašla izvan granice igrališta, ali je nakon VAR provjere gol ipak priznat.

Na drugoj utakmici za Kostariku zabio je Yeltsin Tejeda u 58. minuti, a Juan Pablo Vargas bio je strijelac u 70. minuti za 2:1.

U tom trenutku prolaz su imali Japan i Kostarika. Ipak, Nijemci su se uspeli vratiti preko Kaija Havertza koji je zabio dva gola u 73. i 85. minuti, dok je Niclas Fuellkrug u prvoj minuti sudačke nadoknade postavio konačnih 4:2.

Nijemcima ta pobjeda na kraju nije bila dovoljna za prolaz dalje, ali su učinili ogromnu uslugu Španjolcima koji su se provukli u osminu finala.

Japan je osvoji prvo mjesto u skupini sa 6 bodova, Španija i Njemačka imaju po 4 boda, a dalje ide Španija zahvaljujući boljoj gol razlici, odnosno visokoj 7:0 pobjedi nad Kostarikom, koja je završila svoj nastup s 3 osvojena boda.

Japan u ponedjeljak u osmini finala igra s Hrvatskom, a Španija s Marokom.