Nakon višegodišnjih apela poslodavaca da je sadašnje zakonsko rješenje, po kojem oni u potpunosti snose trošak bolovanja radnika do 42 dana, neodrživo, konačno su dobili podršku Ministarstva zdravstva FBiH.
Novi prijedlog zakona, kojim bi se ovaj teret smanjio na 15 ili 20 dana, dobija sve širu institucionalnu podršku, ali naišao je i na ozbiljan otpor sindikata i dijela parlamentarnih zastupnika, koji upozoravaju da se rasterećenje privrede ne smije desiti nauštrb prava radnika.
Novi zakon bi rasteretio poslodavce, smanjio zloupotrebe, ali sindikati već poručuju: “Nećemo dozvoliti promjene”.
Iz Udruženja poslodavaca Federacije BiH Faktoru su odgovorili da već dugi niz godina aktivno zagovaraju izmjene i dopune Zakona o zdravstvenom osiguranju FBiH, s ciljem pravednijeg rasporeda tereta troškova bolovanja između poslodavaca i sistema zdravstvenog osiguranja.
Teret na poslodavce
Kažu da su opterećenja po ovom osnovu su među najvišim u Evropi i šire i praktično ne postoje slične prakse bilo gdje u širem okruženju da kompletno bolovanje od 42 dana pada isključivo na teret poslodavca.
Ističu da su inicijative Udruženja usmjerene na rasterećenje poslodavaca, unapređenje poslovnog ambijenta, usklađivanje s praksama većine zemalja u okruženju i Evropi, ali i na prevenciju zloupotreba te zaštitu radnika koji zaista imaju potrebu za bolovanjem, naročito u slučajevima povrede na radu ili profesionalne bolesti.
“Ključni prijedlozi Udruženja uključuju: naknade plaće za vrijeme bolovanja koja pada na teret poslodavca smanjuje se sa sadašnjih 42 dana na 15 dana, djelimično oslobađanje poslodavaca od troškova u slučajevima povreda na radu i profesionalnih bolesti u slučajevima kada je poslodavac kriv za povredu, odnosno kada je do povrede došlo na radnom mjestu, kao i smanjenje roka koji je određen Zakonom u kojem poslodavci imaju navedenu obavezu, te brisanje odredbi koje nameću dodatne troškove zdravstvene zaštite i reosiguranja koje faktički ne postoji u praksi FBiH”, ističu za Faktor iz ovog udruženja.
Dodaju kako je pitanje izmjena Zakona o zdravstvenom osiguranju FBiH razmatrano na sjednici Ekonomsko-socijalnog vijeća 29. aprila 2025. godine.
“Iako tada nije vođena konkretna rasprava o zakonu, zatraženo je da Federalno ministarstvo zdravstva iznese svoj stav na narednoj sjednici. U međuvremenu je održan i sastanak s ministrom zdravstva, na kojem su usaglašeni stavovi da je trenutno zakonsko rješenje, prema kojem poslodavci snose trošak kompletnog bolovanja do 42 dana, neodrživo i nepravedno”, tvrde iz ovog udruženja.
Kažu da je na posljednjoj sjednici Ekonomsko-socijalnog vijeća FBiH, održanoj 30. juna ove godine, postignut konsenzus o potrebi izmjena zakona, a ministar zdravstva je potvrdio da je prijedlog poslodavaca opravdan i prihvatljiv.
“Ministarstvo zdravstva je preuzelo obavezu da pripremi nacrt izmjena Zakona i predloži ga Vladi FBiH u dalju proceduru. Udruženje očekuje da će ovaj proces rezultirati zakonskim rješenjima koja će omogućiti pravedniju raspodjelu troškova, zaštititi stvarne potrebe radnika, spriječiti zloupotrebe i istovremeno olakšati poslovanje kompanijama koje se suočavaju s visokim i često neopravdanim troškovima bolovanja. Predmetna inicijativa dio je ukupnog paketa mjera koje poslodavci u realnom sektoru već godinama predlažu vlastima, a koje se odnose i na rasterećenja u pogledu fiskalnih nameta, doprinosa, poreza na dohodak, ali i brojnih parafiskalnih nameta, što sve skupa stvara nepovoljan poslovni ambijent i direktna je smetnja ulaganjima i razvoju privrede u širom smislu”, zaključuju iz ovog Udruženja.
Ko je “predugo” na bolovanju
Ministarstvo socijalne politike i rada FBiH traži da poslodavac snosi troškove bolovanja radnika do 20 dana, a da ostatak pokriva zdravstveno osiguranje, odnosno zavodi zdravstvenog osiguranja.
Također, iz Ministarstva su kazali kako bi se u Zakon trebala uvesti i mogućnost da poslodavac kontroliše radnika koji je “predugo” na bolovanju i koji ima potpis doznaka od više različitih ljekara.
Savez samostalnih sidnikata BiH ne podržava ni jedan od ovih prijedloga, smatraju da sve treba da ostane isto kao do sada.
Jasmina Bišćević Tokić, član Odbora za zdravstvo Zastupničkog doma Parlamenta Federacije BiH, za Faktor ističe da je ovo vrlo komplikovan proces.
“Pitanje je koliko će zavodi zdravstvenog osiguranja koji su u kantonalnoj nadležnosti biti spremni da finansiraju troškove bolovanja, jer to nisu male finansijske obaveze”, kaže Bišćević Tokić.
Što se tiče kontrola bolovanja radnika, ona kaže da se mora mijenjati Pravilnik o privremenoj spriječenosti za rad i taj pravilnik je federalni.
“I sad su dozvoljene kontrole bolovanja, ali preko kontrolora nadležnih u ZZO. Ta priča već dugo traje i ne znam da li je spremna za Vladu. Odbor za zdravstvo Zastupničkog doma nije razmatrao taj akt. Mislim da se o ovome mora pristupiti dosta ozbiljno jer je tema vrlo osjetljiva”, naglašava Bišćević Tokić.
Haris Šabanović, zastupnik SDA u Parlamentu Federacije BiH, za Faktor kaže da država ne može biti u službi pojedinaca i jednog dijela populacije.
“Uz dužno poštovanje, koliko god treba pomoći privredi, rasteretiti ih kroz poreze i doprinose, mislim da prevashodni fokus našeg rada treba biti na radniku. Radnik mora biti u centru. Moramo paziti na prava radnika, jer već smo dovoljno ljudi izgubili i sada ne možemo dopustiti da ponovo ide preko leđa radnika i da poslodavac odlučuje je li radnik bolestan ili nije”, kaže Šabanović.
Tvrdi da treba dobro sve razmotriti, treba pomoći privredi, ali da fokus mora biti na radniku.
“To nije opcija, nećemo podržati ništa što je nauštrb radnika. Mora se čuvati dostojanstvo radnika. Treba spriječiti zloupotrebe bolovanja, ali te zloupotrebe su najčešće u državnom sektoru, kod privatnika nema tih zloupotreba, treba pooštriti kontrolu, ali ne na račun radnika”, zaključuje Šabanović.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.