7.2 C

Košarkašice BiH pobjedom nad Belgijom otvorile kvalifikacije za Eurobasket

Ženska košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine otvorila je kvalifikacije za Eurobasket 2023. uvjerljivom pobjedom nad selekcijom Belgije, rezultatom 87:81, javlja Anadolu Agency (AA).

Bh. košarkašice pod vodstvom selektora Gorana Loje večeras su u dvorani “Mirza Delibašić” u Sarajevu solidno odigrale prvu četvrtinu. Belgijanke, naravno, dosta energije trošile su na čuvanju Jonquel Jones, bh. reprezentativke i najbolje košarkašice svijeta. BiH je u par navrata imala vodstvo, čuvala ga do samog kraja četvrtine, međutim gošće bilježe trojku sa zvukom sirene i ulaze u drugu četvrtinu s vodstvom 20:19.

Dobar početak u drugoj četvrtini, BiH prelazi u vodstvo 26:23. Potom apsolutna dominacija Jones i preokret, BiH drugu četvrtinu završava sa vodstvom od 51:39, od čega je samo Jones postigla 25 poena. Osim Jones, u selekciji BiH ističe se i Matea Tavić s 14 poena.

Dominacija BiH jednako je nastavljena i u trećoj četvrtini. Bh. reprezentativke postigle su 22, a gošće iz Belgije svega 10 poena. Jones je na kraju treće četvrtine imala nevjerovatnih 40 poena.

U posljednjem dijelu utakmice Belganke su ublažile poraz. Sa više od 20 poena razlike Belgija je na kraju uspjela smanjiti na svega šest. U konačnici reprezentativke BiH privele su utakmicu kraju i uspjele sačuvati vodstvo – za konačnih 87:81.

Jonquel Jones postigla je 44 poena, a u redovima BiH pratila je Matea Tavić s 17, dok je najistaknutija košarkašica u redovima Belgije bila Julie Vanloo s 19.