Ured za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminala Hrvatske (USKOK), na osnovu krivične prijave Policijske uprave zagrebačke, donio je rješenje o provođenju istrage protiv pet osumnjičenih osoba zbog osnovane sumnje da su počinili krivična djela krađe i krivotvorenja isprava u sastavu zločinačkog udruženja.
Riječ je o trojici hrvatskih državljana (rođeni 1987., 1982. i 1992. godine), jednom osumnjičenom s dvojnim državljanstvom Hrvatske i Srbije (1988.) te jednom državljaninu Bosne i Hercegovine (2002.).
Postoji osnovana sumnja da su se osumnjičeni u periodu od decembra 2024. do 16. decembra 2025. godine, na području Zagreba i Imotskog, udružili s ciljem sticanja i međusobne podjele znatne protivpravne imovinske koristi krađom većeg broja putničkih automobila tačno određenih modela različitih proizvođača, a potom i njihovom prodajom unaprijed dogovorenim kupcima, saopćeno je iz USKOK-a.
U okviru realizacije plana, osumnjičeni su, prema prethodno iskazanim potrebama kupaca, obilazili i nadzirali različite lokacije u Zagrebu na kojima su pronalazili vozila pogodna za krađu.
Nakon krađe, upotrebom odgovarajućeg alata ulazili su u vozila i stavljali ih u pogon. Kako bi prikrili da se radi o ukradenim automobilima i osigurali njihov neometan transport, na vozila su montirali ranije pribavljene registarske tablice koje su pripadale automobilima iste ili slične marke, boje i drugih karakteristika.
Iako su znali da registarske tablice ne pripadaju tim vozilima, tako pripremljene automobile odvozili su iz Zagreba u Bosnu i Hercegovinu ili Srbiju, odnosno na druge skrivene lokacije u Dalmaciji, gdje su ih preuzimale zasad nepoznate osobe. Nakon toga vozila su prevožena preko državne granice u Bosnu i Hercegovinu.
Tokom prijevoza, osumnjičeni su koristili i druga vozila kao prethodnicu, kako bi osigurali trasu kretanja i izbjegli policijsku kontrolu.
Na opisani način osumnjičeni su otuđili najmanje deset putničkih automobila ukupne vrijednosti od najmanje 163.500 eura, čime su sebi pribavili protivpravnu imovinsku korist, a vlasnicima vozila nanijeli značajnu materijalnu štetu.
USKOK je najavio da će sucu istrage Županijskog suda u Zagrebu predložiti određivanje istražnog pritvora za svih pet osumnjičenih.
