16.7 C

Kup konfederacija: Pobjeda Rusije na otvaranju turnira

Ruska nogometna reprezentacija pobjedom je otvorila ovogodišnji Kup konfederacija, turnira koji svjetska javnost prati kao provjeru pred Svjetsko prvenstvo naredne godine koje će upravo organizirati Rusija.

„Zbornaja“ je u prvom meču takmičenja, na stadionu u Sankt Peterburgu, savladala prvaka Okeanije Novi Zeland sa 2:0, premda je imala još nekoliko vrlo dobrih prilika za uvjerljivije slavlje.

Domaćin turnira poveo je u 31. minutu autogolom Novozelanđanina Boxalla, da bi konačnih 2:0 postavio Smolov u 69. minuti. Rusi su imali loptu više u svom posjedu (57:43), napravili više prilika, a Novi Zeland je od većeg debakla spasio golman Marinović.

Drugi meč grupe A, u kojoj se nalaze Rusija i Novi Zeland, na programu je sutra u 17 sati, a sastaju se evropski šampion Portugal i predstavnik CONCACAF zone Meksiko.

Sutra se igra i prvi meč grupe B, a igraju Kamerun i Čile. Ova utakmica počinje u 20 sati po srednjoevropskom vremenu.

Mnoštvo asova i debitanata
    Na četiri ruska stadiona od subote do 2. jula (kada je na rasporedu finale) igrat će osam nacionalnih selekcija podijeljenih u dvije grupe.

Pobjednici i drugoplasirani timovi plasirat će se u polufinale.

Bit će mnogo interesantnih imena na ovom turniru – Cristiano Ronaldo (Real Madrid) i Bernardo Silva (novajlija u Manchester Cityju) predvode evropskog prvaka Portugal, dok je u redovima južnoameričkog šampiona Čilea Arsenalov Alexis Sanchez.

Njemačka, aktualni svjetski prvak, u timu ima sedam nogometaša koji nisu ranije nosili dres “Elfa”.