7.5 C

Liga prvaka: Borba za preostala četiri mjesta u osmini finala

U srijedu će biti poznati svi učesnici osmine finala Lige evropskih prvaka u nogometu nakon utakmica posljednjeg, šestog kola grupne faze.

Nastavak je već izborilo 12 klubova, a za preostala četiri mjesta bori se sedam ekipa.

Sigurni da će nastaviti ovu takmičarsku godinu u LP-u jesu pobjednici svojih grupa: Atletico Madrid, Barcelona, Leicester City i Monaco, te Arsenal, Bayer Leverkusen, Bayern Muenchen, Borussia Dortmund, Juventus, Manchester City, Paris Saint-Germain i Real Madrid.

U konkurenciji za preostala četiri mjesta nalaze se Benfica, Bešiktaš, Kopenhagen, Lyon, Napoli, Porto i Sevilla.

Basel, Borussia Moenchengladbach, Celtic, Club Brugge, CSKA Moskva, Dinamo Zagreb, Dinamo Kijev, Legia Varšava, Ludogorec Razgrad, PSV Eindhoven, Rostov, Sporting i Tottenham ne mogu izboriti plasman među dva najbolja u grupi.

Plasman u Evropsku ligu osigurali su nogometaši Borussije Moenchengladbach, a sigurni “fenjeraši” su Celtic, Club Brugge, Dinamo Zagreb i Dinamo Kijev.

U utorak su na rasporedu utakmice u grupama A, B, C i D, dok klubovi u grupama E, F, G i H igraju u srijedu.

Grupa A

Parovi šestog kola: Basel (2 boda) – Arsenal (11), PSG (11) – Ludogorec (2).

U grupi A nepoznat je putnik za Evropsku ligu, Arsenal i PSG u osmini su finala Lige prvaka, a za treće mjesto bore se Basel i Ludogorec, koji su u prethodnih pet utakmica osvojili po dva boda.

Parižani imaju bolji međusobni odnos u odnosu na Arsenal te će osvojiti prvo mjesto osim ako ih “Topnici” na kraju ne nadmaše bodovnim saldom.

S druge strane, Ludogorec je trenutno treći u grupi i Basel treba osvojiti više bodova od Bugara ili će okončati evropsku sezonu.

Grupa B

Parovi šestog kola: Dinamo Kijev (2) – Bešiktaš (7), Benfica (8) – Napoli (8).

Napoli je u drugom kolu savladao Benfiku, pa mu je za plasman u osminu finala dovoljan i remi.

Ko god pobijedi u međusobnom okršaju u nastavak ide kao prvoplasirani, a oba idu dalje ako Bešiktaš izgubi.

Bešiktašu za nastavak takmičenja treba pobjeda protiv Kijevljana, koji su sigurno posljednji.

U slučaju remija u Kijevu turski klub ide dalje samo ako Napoli izgubi, jer Portugalci imaju bolji međusobni omjer sa Bešiktašem, za razliku od italijanskog predstavnika.

Grupa C

Parovi šestog kola: Manchester City (8) – Celtic (2), Barcelona (12) – Borussia Moenchengladbach (5).

U ovoj grupi sve je jasno: Barcelona ide dalje kao prva, “Građani” kao drugi, Borussia putuje u Evropsku ligu, a Celtic je eliminiran.

Grupa D

Parovi šestog kola: PSV Eindhoven (1) – Rostov (4), Bayern Muenchen (9) – Atletico Madrid (15).

Pobjednik grupe je madridski Atletico, s maksimalnih 15 bodova, drugi je Bayern sa devet bodova i oni idu u eliminacijsku fazu.

Holandski PSV mora pobijediti ruski Rostov ako želi u Evropsku ligu.

Grupa E

Parovi šestog kola: Bayer Leverkusen (7) – Monaco (11), Tottenham (4) – CSKA Moskva (3).

I ovdje su poznati putnici u eliminacijsku fazu – pobjednik grupe Monaco i drugoplasirani Bayer.

Moskovljanima na gostovanju u Engleskoj treba pobjeda za treće mjesto.

Grupa F

Parovi šestog kola: Real Madrid (11) – Borussia Dortmund (13), Legia Varšava (1) – Sporting (3).

“Kraljevima” iz Madrida treba domaća pobjeda nad njemačkim predstavnikom za osvajanje prvog mjesta u grupi F.

Legia u Varšavi dočekuje portugalski Sporting i trijumf je vodi u Evropsku ligu.

Grupa G

Parovi šestog kola: Porto (8) – Leicester City (13), Club Brugge (0) – Kopenhagen (6).

Leicester City pobjednik je grupe i ranije je osigurao plasman u osminu finala.

Predstavnik Danske Kopenhagen ima prednost u odnosu na Porto zbog golova postignutih u gostima i ide dalje ako pobijedi Club Brugge, a Porto to ne uradi protiv Engleza.

Belgijanci su sigurno na posljednjem mjestu.

Grupa H

Parovi šestog kola: Lyon (7) – Sevilla (10), Juventus (11) – Dinamo Zagreb (0).

Jedini regionalni predstavnik, zagrebački Dinamo, u pet kola nije osvojio nijedan bod, pa je eliminiran iz ovosezonskih evropskih takmičenja, a teško da će to uraditi i protiv Juventusa, koji je izborio nastavak takmičenja.

Tim iz Torina siguran je učesnik osmine finala, dok Lyon mora pobijediti Sevillu sa dva ili više golova razlike ako želi među 16 najboljih.

U prvom okršaju s Francuzima španski tim pobijedio je 1:0 kod kuće, pa stoga Lyon mora pobijediti sa boljom gol-razlikom.