14.3 C

Njemačka u posljednjim sekundama ”srušila” Švedsku

Njemačka je nevjerojatnim preokretom došla do 2:1 pobjede protiv Švedske i tako znatno povećala šanse u prolazak u daljnju fazu! Heroji Elfa bili su Marco Reus koji je izjednačio u 48. minuti i Toni Kroos koji je zabio apsolutno nevjerojatan gol iz slobodnog udarca u 90+5. minuti!

Zanimljivo je i da je Švedska već dva puta prije igrala protiv aktualnih prvaka, 1950. protiv Italije i 1958. protiv Zapadne Njemačke, te je oba puta – pobijedila, no ne i danas…

A Joachim Löw poslao je na teren zanimljivu ekipu. Još je jučer saznao lošu vijest da Mats Hummels neće moći igrati zbog ozljede vrata, te je zamijenjen Rüdigerom, ali sve je iznenadio početnom postavom u kojoj nema Mesuta Özila i Samija Khedire, dosad ključne vezne igrače zamijenili su Reus i Rudy.

Nijemci su već u 3. minuti mogli doći u vodstvo. Muller je pogodio u blok, lopta se odbila od Granqvista do Draxlera koji snažno tuče glavom iznad gola. Šveđani su odgovorili preko Jonasa Hectora, no i njegov je udarac pravovremeno blokiran, kao i novi pokušaj od strane Forsberga.

Julian Draxler imao je jedan zanimljiv pokušaj u 9. minuti kada je pucao po golu paralelno s gol-aut linijom, no lopta je ‘prošetala’ petercem i završila u posjedu protivnika.

A sva kvaliteta Manuela Neuera izašla je na vidjelo u 12. minuti kada je Marcus Berg išao jedan na jedan s Bayernovom ‘jedinicom’ koja je pravovremeno istrčala i blokirala udarac švedskog napadača! Treba reći i kako je Berg u trenutku upućivanja udarca bio ometan s leđa od strane Boatenga, no poljski sudac Marciniak nije posegnuo za VAR-om.

“Klasični kazneni udarac, velika pogreška suca! Nije mi jasno zašto VAR nije pomogao”, rekao je kasnije za ovu situaciju sudački ekspert Mateo Beusan u emisiji HTV-a.

Njemačka je preuzela konce igre u svoje ruke i kontinuirano prijetila švedskom golu, dok je Andressonova ekipa vrebala na prilike iz kontri. I upravo je iz kontre Švedska došla do vodstva! Elf je šokiran u 32. minuti kada je Toivonen ostao nečuvan u šesnestercu, te je s oko deset metara lobao Manuela Neuera za 1:0 vodstvo Švedske!

Minutu prije nego što su se našli u zaostatku, igru je napustio Sebastian Rudy koji je dobio nezgodan udarac po licu, a zamijenio ga je Ilkay Gundogan.

U 40. minuti Nijemci su bili blizu izjednačenja kada je pucao Gundogan , a udarac je jedva blokirao vratar Olsen. Šveđani su dvije minute kasnije odgovorili novom kontrom, ali udarac Berga blokirala je njemačka obrana. Na odmor se tako otišlo s 1:0 Šveđana, rezultatom kojim se aktualni prvak oprašta od obrane naslova već u skupini!

U drugo poluvrijeme Löw je krenuo s jednom izmjenom – Juliana Draxlera je u špici zamijenio Mario Gomez.

A što god da je Löw rekao igračima na poluvremenu – upalilo je! Samo tri minute trebalo je Njemačkoj da bi u nastavku došla do poravnanja, a strijelac je bio Marco Reus koji je iskoristio smušenost švedske obrane i s male udaljenosti zakucao za 1:1!

Olsen je u 55. spasio čist gol Nijemaca! Pucao je Hector, a švedski golman se ispružio koliko je dug i širok i tako ostavio utakmicu u egalu. Pet minuta kasnije, blizu drugog gola na utakmici bio je Reus koji se odlučio pokušati atraktivno pogoditi petom, ali na kraju se osramotio jer je u cijelosti promašio loptu!

Još jedan veliki promašaj Nijemaca u 65. minuti! Mario Gomez bio je sam oko deset metara od gola i pucao visoko iznad grede. Slično smo vidjeli i u 70. kada je Werner pucao iskosa, a lopta se odbila od braniča koji je na velike muke stavio Olsena, ali švedski golman još je jednom pokazao zavidne reflekse.

Šveđani su prvi udarac u drugom dijelu upisali tek u 79. minuti i to, naravno, kontrom Berga! Stvar je spasio Boateng, a u idućem napadu Werner još jednom puca iznad gola u obećavajućoj prilici. A Boateng je zatim napravio veliku glupost i dobio drugi žuti karton te je Njemačka od 83. minute ostala s igračem manje!

Tek u 90. minuti nova velika prilika aktualnog prvaka: Brandt je silovito opalio s preko 20 metara, a lopta se odbila od vratnice do Wernera koji je očajno reagirao, no, srećom po njega, označeno je zaleđe.

I onda – gol Nijemaca za pobjedu! Toni Kroos je nevjerojatno zabio iz slobodnog udarca, iskosa u malu mrežicu, neobranjivo! I dovoljno za tri boda kojima prvaci u zadnjem kolu imaju znatno veće šanse za prolazak u osminu finala!