6.3 C

OKK Čelik nakon dva produžetka slavio protiv KK Igman Burcha

Košarkaši Čelika sinoć su u zeničkoj Areni pred oko 1000 gledalaca u drugoj utakmici  polufinala play-offa nakon dva produžetka slavili protiv Igman Burcha rezultatom 101:95.

Nakon sjajne prve utakmice u Sarajevu, gdje je prošle subote Igman slavio u sjajnoj utakmici rezultatom 80:78 i sinoću zeničkoj Areni viđena je prava drama.

Gosti iz Sarajeva sjajno su otvorili utakmicu, te su vodili cijelu prvu četvrtinu. Na kraju prve četvrtine bilo je 16:22 za Igman. U drugoj četvrtini ista slika na terenu, dosta grešaka s obe strane, ali gosti su svoju prednost dodatno povećali. Na poluvrijeme se otišlo pri rezultatu 34:44 za Igman.

U trećoj četvrtini domaćini su krenuli od početka da stignu zaostatak gostiju. Porča je postigao nekoliko vezanih poena, ali onda ponovo pad u igri domaće ekipe što koriste Tarčin i Džafić. U jednom trenutku u trećoj četvrtini razlika u korist gostiju bila je 15 poena razlike. Ipak na kraju treće četvrtine bilo je 53:63 za Igman.
    Gosti su četvrtoj četvrtini ostali bez dvojice igrača iz rotacije koji su se povrijedili. To su iskoristili Zeničani, koji su na krilima koga drugog do kapitena Avdibegovića i sjajnog Varupe, koji je imao nekoliko bitnih skokova u napadu stigao vodstvo gostiju. Na 30 sekundi do kraja gosti su vodili 71:77 i svi su mislili da je utakmica gotova. Ipak, zahvaljujući Kesi i Dragolju, Čelik uspijeva da izjednači na 77:77. Na pet sekundi do kraja Podojak je istrčao sa svoje polovice i šutirao za dva poena. Lopta na kraju nije ušla u koš tako da je završeno 77:77.

Dva produžetka

U prvom produžetku gosti ponovo bolje otvaraju dodatnih pet minuta, ponovo su imali sve u svojim rukama. To nisu mislili Avdibegović i njegovi saigrači, koji su ponovo stigli goste, te je na kraju prvog produžetka bilo 92:92. Negativna vijest za Zeničane bila je povreda Mirze Kese, koji je pao ružno na vilicu. Mirza je završio utakmicu i odmah mu je ukazana pomoć

U drugom produžetku, gostima je nestalo snage, držali su se do dvije minute prije kraja. Zatim su domaćini zahvaljujući Porči, Podojku, Varupi i Avdibegoviću ubacili u brzinu više i riješili konačno ovu utakmicu u svoju korist. Na kraju utakmice bilo je konačnih 101:95 (16:22, 18:22, 19:19, 24:12, 15:15, 9:3) za ekipu Čelika koja je izjednačila seriju na 1:1, kada je u pitanju polufinale play offa A1 lige.

Najbolji pojedinac Armin Avdibegović

Kada su u pitanju najbolji pojedinci u pobjedničkom sastavu, Armin Avdibegović ponovo iako najstariji ujedno i najbolji na terenu, postigao je 18 poena. Isti broj je postigao Imran Porča. Kerim Dragolj ubacio je 15 poena uz 11 skokova, dok je Namik Varupa ubacio devet poena uz čak 20 skokova. Kada je u pitanju ekipa Igmana, Ermin Tarčin ubacio je 18 poena uz 17 skokova. Elmin Džafić imao 18 poena i sedam skokova.

Neujednačen kriterij sudijske trojke

Kada je u pitanju ovaj meč, vrijedi istaći veoma neujednačen kriterij sudijske trojke Maid Lesetović, Nermin Kasumović i Seid Nožinović. Nisu dorasli jednoj ovakvoj utakmici i na njihovo suđenje na kraju je bilo primjedbe i sa strane Čelika, ali i gostiju iz Sarajeva.

Zanimljivost je da je Čelik ove sezone igrao četiri utakmice u produžecima, a sinoćnja pobjeda bila je prva nakon tri poraza u produžecima.

Posljednja utakmica, odnosno odlučujuća igrat će se za vikend u Sarajevu, kada će Igman biti domaćin Čeliku,a pobjednik će igrati u finalu protiv boljeg između Proma i Turbine, gdje je također 1:1 u seriji.