9.1 C

Payet uništio Leipzig, Salzburg šokirao Lazio, Arsenal i Atletico prošli

U najefikasnijoj utakmici uzvratnih dvoboja četvrtfinala Europske lige francuski velikan Marseille je s 5:2 bio bolji od Red Bull Leipziga, te tako s ukupnih 5:3 prošao u polufinale.

Ludu utakmicu obilježili su golovi, preokreti i sjajne akcije, a najzaslužniji za trijumf Francuza je veličanstveni Dimitri Payet.

Igrače je prilikom izlaska na teren prepunog Velodromea dočekala spektakularna atmosfera koju su priredile najvjernije pristalice francuskog sastava.

Ali, odmah na početku cijeli stadion je utihnuo! Igrala se druga minuta kada se Augustin dobro izborio za poziciju u šesnaestercu domaćih, a odbijenu loptu je u mrežu Marseillea poslao Bruma.

No, prednost njemačkih bikova nije dugo trajala! Već u šestoj minuti, nakon gužve poslije udarca iz kuta, Ilsanker je uspio ugurati loptu u vlastitu mrežu.

Nevjerojatna utakmica puna uzbuđenja novi je spektakl priredila već u 9. minuti. Payet je milimetarski preciznom dugom loptom pronašao Sansona koji iz dva pokušaja nije uspio matirati Gulacsija. Ipak, odbijenu loptu u mrežu je zakucao Sarr, te pokrenuo erupciju oduševljenja na tribinama.

U 17. minuti domaći sastav zabio je i treći pogodak. Payet je predivnim udarcem pogodio kut austrijskih vrata, ali Kuipers je poništio pogodak zbog prekršaja Mitrogloua.

Olympique je do kraja poluvremena ipak uspio još jednom zatresti mrežu gostiju. U 38. minuti je, nakon ubačaja Payeta iz slobodnog udarca, Thauvin donio Francuzima vodstvo od dva razlike.

I nastavak je počeo vatreno – u 48. minuti Thauvin je probio bok potom poslavši dobru povratnu loptu na koju natrčava Mitroglou. Grkov udarac brani mađarski golman, koji uspješno zaustavlja i pokušaj Amavija da pospremi odbijenu loptu.

Pet minuta kasnije grčki napadač u redovima Marseillea našao se u novoj prilici, ali njegov prizemni udarac je prošao pored stative.

I onda se, iz ničega, pojavio Leipzig! U 55. minuti je većinu posla odradio Keita petom asistiravši za Augustina koji uz pomoć odbijanca vara Pelea na golu francuskog sastava.

Formula za Marseille je večeras bila jednostavna – kad im treba čudo, pojavi se Payet. Nakon sat vremena igre bivši igrač West Hama uzeo je stvari u svoje ruke. Čudesnim je driblingom prošao pored nepostojeće obrane bikova, te prekrasnim udarcem vanjskom strane kopačke donio novi pogodak Olympiqueu.

U završnom pritisku Nijemci su mogli do pogotka koji bi im donio prolaz, ali Pele je obranio pokušaj Poulsena. U zadnjem napadu čak je i golman bikova poletio u napad, no to je vrlo brzo kažnjeno – Sakai je zabio na prazna vrata i slavlje je moglo početi…

CSKA Moskva – Arsenal

Arsenal je, na gostovanju kod CSKA odigrao 2:2 pa je, zahvaljujući uvjerljivoj pobjedi od 4:1 na Emiratesu, otišao među četiri najbolje ekipe.

Iako to krajnji rezultat ne sugerira, sastav Arsenea Wengera je opasno visio – Rusi su imali vodstvo od 2:0 i par prilika za postizanje trećeg zgoditka.

Topnici su u Rusiju, nakon velike pobjede u prvom susretu, došli na izlet.

U gotovo prijateljskoj utakmici prvu je priliku ima londonski sastav kada je u 27. minuti ruska obrana uspjela blokirati pokušaj Lacazettea.

Ipak, u 39. minuti Rusi su iskoristili opuštenost Engleza i poveli s 1:0. Najprije je Čech sjajno obranio pokušaj glavom Nababkina, ali na odbijenu loptu natrčao je Chalov pospremivši je iza leđa vratara gostujuće ekipe.

Stvari su se mogle opasno zakomplicirati dvije minute prije isteka prvog dijela, međutim udarac Bistrovića nije uspio pronaći put do okvira vrata.

Nakon pet minuta nastavka, izlet topnika pretvorio se u noćnu moru. Ponovila se situacija kao kod prvog pogotka – Golovin je pucao iz daljine, Čech odbio, a odbijenu loptu je u mrežu zakucao Nababkin.

Tri minute kasnije Moskovljani su mogli i do trećeg zgoditka, no Čech se djelomično iskupio za svoj dio krivice kod pogodaka obranivši odličan pokušaj Golovina iz slobodnog udarca.

Arsenal je zatresao mrežu u 57. minuti, međutim gol Elnenyja je poništen zbog zaleđa.

Navijači Arsenala ipak su odahnuli u 75. minuti. Spasitelj Arsenea Wengera zove se Welbeck koji je lijepo iskoristio dodavanje Elnenyja i osigurao Arsenalu polufinale.

Engleski napadač je u sjajnoj formi – ovo mu je čak peti pogodak u zadnja četiri nastupa u početnoj postavi sastava iz sjevernog londona.

Konačnih 2:2 postavio je Ramsey u drugoj minuti sudačke nadoknade.

Red Bull Salzburg – Lazio

Red Bull Salzburg je izveo pravo malo sportsko čudo pobijedivši Lazio s visokih 4:1, te ga tako, s ukupnih 6:5, izbacivši iz Europske lige.

Crveni bikovi zabili su čak tri pogotka u 5 minuta i tako došli do velikog preokreta i plasmana u polufinale.

Prvi su zaprijetili Austrijanci u 6. minuti kada je Hwangov pokušaj odlično zaustavio Strakosha.

Na sljedeća uzbuđenja čekali smo sve do zadnje minute prvog dijela. No, onda smo vidjeli po jedno na obje strane – Immobile i Berisha su propustili dovesti svoje ekipe u prednost.

Omaleni talijanski napadač nije se proslavio niti u 49. minuti kada njegov pokušaj brani Walke.

Immobile se ipak uspio upisati u strijelce i to u 55. minuti kada je hladnokrvno iskoristio proigravanje Albetra.

Samo minutu kasnije stvari su vraćene na početak. Sjajnu akciju bikova neobranjivim je udarcem, koji se doduše odbio od bloka, završio Dabbur.

Dvije minute nakon izjednačenja Immobile je ponovno zatresao mrežu, ali taj je pogodak poništen zbog zaleđa.

Obje su ekipe mogle doći u vodstvo – u 67. minuti Schlager je pogodio stativu, a pet minuta kasnije Alberto nije iskoristio situaciju jedan na jedan s golmanom.

I onda je započelo austrijsko čudo! Sve je započeo Haidara kada je u 72. minuti bombom iz daljine matirao Strakoshu.

Dvije minute kasnije opet su zabili crveni bikovi! Veliku grešku obrane rimskog sastava iskoristio je Hwang …Ali ni tu nije bio kraj mukama orlova! U 76. minuti Salzburg je zabio i četvrti – nakon kornera zabio je Lainer.

Salzburg je zabio tri gola u samo 247 sekundi čime je austrijska ekipa postavila novi rekord Europske lige.

Sporting – Atletico Madrid

Sporting je, na domaćem terenu u Lisabonu, s minimalnih 1:0 bio bolji od Atletica, ali će zbog 2:0 pobjede u Madridu u polufinalu Europske lige igrati rojiblancosi.

Domaći je sastav u nemoguću misiju nadoknađivanja 0:2 iz madridskog susreta krenuo hrabro zaprijetivši preko Coatesovog udarca nakon kornera u 11. minuti.

Pritisak lisabonskih zelenih isplatio se u 28. minuti. Nakon kratko izvedenog kornera lopta je ipak ubačena u kazneni prostor gdje se na drugoj stativi najbolje snalazi Montero koji dovodi u vodstvo portugalskog predstavnika.

U samoj završnici prvog dijela Sporting je mogao zabiti i drugi. Najprije je Ruiz u 45. minuti opalio iz daljine, ali Oblak je briljantnom obranom pokazao zašto ga se smatra jednim od najboljih vratara Europe. Potom je, u prvoj minuti sudačke nadoknade, Martins glavom prebacio vrata.

Prvu ozbiljniju priliku u nastavku imali su Atleti u 58. minuti kada je Rui Patricio sjajno zaustavio pokušaj Griezmanna . Madridski sastav mogao je izjednačiti i četiri minute kasnije, no Torresov udarac blokirala je obrana domaćeg sastava.

U 64. minuti javili su se i igrači Sportinga – udarac strijelca Montera brani Oblak . Devet minuta prije isteka regularnog dijela ponovno se iskazao Patricio obranivši novi udarac Griezmanna.

Do kraja susreta domaćini su pritiskali, ali ekipa Diega Simeonea uspjela se obraniti te s minimalnim porazom ide u polufinale.

Šime Vrsaljko odigrao je drugih 45 minuta za madridski sastav.