7.5 C

Pobjede Belgije i Tunisa na kraju grupne faze

Nakon jučerašnjih utakmica poznati su svi učesnici osmine finala Svjetskog nogometnog prvenstva u Rusiji.

Nogometaši Belgije su protiv Engleske upisali treću pobjedu u tri odigrane utakmice grupne faze SP-a i tako izborili prvo mjesto u grupi G, te okršaj sa Japanom u osmini finala Mundijala. Belgijanci u nastavak idu kao drugoplasirani i za mjesto među osam najboljih borit će se protiv Kolumbije, prvoplasirane ekipe grupe H.

Belgijanci su slavili u Kalinjingradu sa 1:0, a jedini gol postigao je Januzaj u 51. minuti.

U drugom meču ove grupe, Tunis je savladao Panamu sa 2:1. Panama je povela u 33. minuti autogolom Meriaha, da bi u drugom dijelu Tunižani zaigrali bolje i preko Ben Youssefa (53.) i Khazija (66.) napravili preokret i poveli sa 2:1 što je na kraju bio konačan rezultat.

Prije toga su odigrane utakmice grupe H, gdje je bilo poznato samo da je eliminirana Poljska.

No, Poljacima to nije smetalo da sa minimalnih 1:0 u Volgogradu savladaju Japan i stvore ogromnu neizvjesnost u grupi do zadnjeg zvižduka sudija. Strijelac pobjedonosnog gola bio je Bednarek u 60. minuti.

Istim rezultatom je Kolumbija u Samari nadigrala Senegal i eliminirala afričku selekciju sa Mundijala. Jedini gol na utakmici postigao je Mina u 74. minuti.

Kolumbija je sakupila šest bodova, Japan i Senegal po četiri, a Poljska tri boda. Japan i Senegal su međusobno remizirali, imali su identičnu gol-razliku, pa je odlučivalo Pravilo Fair-playa. Japanci su dobili manje žutih kartona i tako im je pripalo drugo mjesto.

Danas je dan pauze na Mundijalu u Rusiji, a potom se nastavlja takmičenje u eliminacijskoj fazi takmičenja.