10.8 C

Prijateljska utakmica: Remi bez golova BiH i Crne Gore

Fudbalske reprezentacije Bosne i Hercegovine i Crne Gore večeras na stadionu ”Bilino polje” u Zenici u istinskoj prijateljskoj utakmici remizirale su bez golova, javlja Anadolu Agency (AA).

Prva izglednija prilika viđena je u 33. minutu. Poslije dobre akcije BiH Miralem Pjanić šutira, ali stativa se ispriječila lopti na putu do gola gostiju. Minut kasnije Kenan Kodro izlazi sam pred golmana Crne Gore, te ga pokušava prebaciti. Međutim, Danijel Petković maestralno interveniše. Potom Edin Višća prolazi po desnoj strani, na vrhu peterca upošljava kapitena i imenjaka Džeku, koji šutira iz prve. No, opet brani Petković. Do kraja prvog poluvremena BiH nije uspjela krunisati terensku inicijativu, pa se na odmor otišlo bez golova.

I drugo poluvrijeme počeo je inicijativom domaćih. Igralo se uglavnom na polovini terena koja pripada Crnogorcima. U 70. Minutu brz kontranapad, Haris Duljević je uposlio Džeku koji je šutirao, ali nije bio precizan, pa je na semaforu ostalo 0:0. Duljević odlično puca u 72. minutu susreta, ali Petković sjajnom paradom loptu skreće u korner.

Crna Gora je prvi put iole zaprijetila u 80. minutu kada je iz slobodnog udarca Marko Janković loptu poslao preko prečke gola Ibrahima Šehića. I do kraja komšijskog duela mreže su mirovale, pa je prvi susret BiH i Crne Gore u historiji okončan najnepopularnijim rezultatom – 0:0.

Na današnjoj utakmici u Zenici zvanično od aktivnog igranja za reprezentaciju BiH oprostili su se ponajbolji dugogodišnji članovi nacionalnog tima Vedad Ibišević, Zvjezdan Misimović i Emir Spahić, pa je meč u 15. minutu imao i svečarski karakter.

BiH će prvog dana narednog mjeseca u Seoulu ”sparingovati” Južnoj Koreji, učesniku Svjetskog prvenstva koje će se igrati u Rusiji od 14. juna do 15. jula ove godine. Crna Gora 2. juna u Podgorici igrat će prijateljsku utakmicu sa Slovenijom.

Oko 7.000 navijača BiH na stadionu ”Bilino polje” himnu Crne Gore ispratilo je aplauzom. Tokom utakmice nije bilo niti jednog ni najmanjeg incidenta što je rijetkost kada se međusobno sastaju reprezentacije država nastalih raspadom bivše SFR Jugoslavije. U Zenici je pobijedio istinski fair-play na terenu i tribinama, kako igrača tako i navijača obje selekcije.