17.7 C

Prošlo je šest godina od čuvene utakmice protiv Nigerije

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine na današnji dan prije šest godine odigrala je svoju drugu utakmicu na Svjetskom prvenstvu u Brazilu, a nju je obilježio detalj kojeg se nerado sjećamo svih ovih godina.

No, krenimo redom. Zmajevi su na svom debitantskom nastupu, šest dana prije meča s Nigerijom, odmjerili snage s Argentinom gdje su doživjeli poraz 2:1.

S druge strane, Nigerija je odigrala meč bez pogodaka s Iranom pa je duel odigran 21. juna 2014. godine na stadionu u Cuiabi pred 40.000 gledatelja bio praktično odlučujući.

Izabranici Safeta Sušića solidno su izgledali na početku meča, a u 21. minuti zatresla se i mreža Nigerijaca. Edin Džeko je postigao gol, ali je on bio poništen zbog nepostojećeg ofsajda.

Nekoliko mjeseci kasnije, i glavni sudija meča Peter O’Leary s Novog Zelanda je priznao da je napravio veliku grešku s kojom je praktično BiH izbacio s Mundijala.

“Očita greška. Asistent je digao zastavicu i dosudio sam ofsajd. Nisam bio taj koji je digao zastavicu, ali bio sam glavni sudija i odgovoran sam za to. Da sam bio u boljoj poziciji, vidio bih šta se dogodilo i ne bih dosudio ofsajd. Međutim, nisam bio u boljoj poziciji i nisam to učinio”, objasnio je tada O’Leary.

Sedam minuta kasnije Nigerija je povela. Emmanuel Emenike je pretrčao Emira Spahića i uposlio Petera Odemwingiea, koji golom kroz noge Asmira Begovića donosi veliko slavlje za Nigerijce. Do kraja meča BiH je imala i posljednju šansu da izbjegne ispadanje, ali je Vincent Enyeama uz pomoć stative sjajno odbranio Džekin udarac. Nigerija je zadržala pobjedu i ujedno eliminisala BiH s prvenstva.

Za BiH su ovu utakmicu počeli Begović, Mujdža, Šunjić, Spahić, Medunjanin, Pjanić, Bešić, Hajrović, Misimović, Lulić i Džeko. S klupe su u drugom poluvremenu ušli Ibišević, Salihović i Sušić.

Četiri dana kasnije, BiH je došla do svoje prve i jedine pobjede na svjetskim prvenstvima. U Salvadoru je savladan Iran rezultatom 3:1, a za BiH su pogađali Džeko, Pjanić i Vršjaević.