6.9 C

Rukometaši Španije pobijedili Švedsku za prvi evropski naslov

Rukometna reprezentacija Španije novi je evropski prvak u rukometu, nakon što je u finalnoj utakmici u zagrebačkoj Areni savladala ekipu Švedske, javlja Anadolu Agency (AA).

Večerašnjim finalnim susretom završeno je 13. Evropsko prvenstvo u rukometu, a prvo evropsko zlato u historiji Španci su slavili rezultatom 29:23.

Nakon izjednačenog početka utakmice, Šveđani su se u jednom trenutku otcijepili na tri gola prednosti. Prvo poluvrijeme finala završili su sa dva gola prednosti i to najviše zahvaljujući golmanu Mikaelu Appelgrenu koji je u prvom poluvremenu imao 11 obrana iz 23 udarca.

Španija se s dva brza gola na početku nastavka vratila u igru. Šveđani su bili bez ideje i u 11 minuta drugog poluvremena postigli tek jedan gol, što su Španci kaznili.

Do kraja meča prednost Španije je rasla i na kraju su slavili uvjerljivu pobjedu.

Najefikasniji za Španiju bio je Balaguer sa šest postignutih golova, dok je za Švedsku Nielsen postigao pet pogodaka.

Uprkos porazu, Švedska ostaje najuspješnija reprezentacija na evropskim prvenstvima da četiri naslova.

Švedska je finale izborila pobjedom protiv Danske u polufinalu, dok su Španci iznenadili Francuze, koji su u današnjem polufinalnom susretu pobijedili Dansku i tako osvojili bronzu.