20.8 C

Slovenija i Španija izborile polufinale Eurobasketa

Košarkaške reprezentacije Španije i Slovenije izborile su polufinale Evropskog prvenstva u košarci, nakon što su bili bolji od Njemačke, odnosno Latvije.

Fantastičnu košarkašku predstavu pružili su selekcije Slovenije i Latvije u četvrtfinalu Eurobasketa, a konačan rezultat glasio je 103:97.

Slovenija je bolje otvorila susret, a u jednom momentu u prvoj četvrtini imali su čak i 15 poena razlike.

Nakon prvih 10 minuta igre rezultat je glasio 34:23. Međutim, druga četvrtina pokazala je dijametralno suprotnu igru, a Latvija je uspjela doći i do preokreta, te na odmor otići sa prednošću.

Latvijci su u drugoj četvrtini limitirali Sloveniju na 17 poena, dok su oni postigli 32 – pa se tako na odmor otišlo kod rezultata 51:55.

Treća četvrtina – ponovo u znaku Slovenije. Latvija daje samo 11 poena, dok nominalni domaćin ovog meča pravi + 10 i u posljednji period igre se ulazi sa 76:66 za Sloveniju.

Četiri minute pred kraj susreta, ponovo je mirisalo na preokret Latvije, koja je stigla na minus četiri poena, pa onda i na minus jedan – ali je tim Slovenije predvođen Dončićem i Dragićem uspio izvojevati pobjedu u jednoj od najboljih utakmica ovogodišnjeg Eurobasketa

Kristaps Porzingis bio je najefikasniji igrač susreta sa 34 poena, Dragić je zabio 26 kod pobjednika, a poen više je upisao Dončić.

Randolph i Prepelić su dali značajan doprinos pobjedi Slovenije sa 16, odnosno 15 poena, a Bertans je kod poraženih ubacio 23 poena.

Košarkaška reprezentacija Španije u četvrtfinalu Eurobasketa u Istanbulu savladala je selekciju Njemačke rezultatom 84:72 i tako izborila polufinale.

Njemačka je odlično otvorila meč, te su u prvih deset minuta bili bolji sa 19:16.

Španci su se već u drugoj četvrtini uspjeli vratiti u igru, slavivši sa 18:14, pa su na na odmor otišli s prednošću 34:33.

Španski košarkaši su i u trećoj dionici nastavili dominirati, te su slavili sa 31:20.

Posljednja četvrtina je završena 19:19, čime su Španci sačuvali prednost za konačnih 84:72 i plasman u polufinale.

Najefikasniji u ekipi Španije je bio Marc Gasol sa 28, dok je kod Nijemaca Dennis Schroder upisao 27 poena.