4.4 C

Šok na Wimbledonu, Federer poražen

Kralj Wimbledona je položio oružje tri koraka prije cilja. Roger Federer je šokantno ispao sa trećeg Grand Slam turnira sezone već u četvrtinalu.

Švicarskom 39-godišnjem veteranu je ovogodišnji Wimbledon bio vjerovatno posljednja šansa da stigne do 21. Grand Slam titule u karijeri.

Federeru je na omiljenom Grand Slamu put do finala bio otvoren ispadanjem favorita iz njegovog dijela žrijeba, prvenstveno Daniila Medvedeva, no on to nije uspio iskoristiti.

Rekordera po broju titula (8) i pobjeda (105) na Wimbledonu u četvrtfinalu je s lakoćom porazio Hubert Hurkacz, čovjek koji je kolo ranije bio koban upravo za drugog tenisera svijeta Medvedeva.

Federer je igrao neprepoznatljivo i već od prvog poena je bilo jasno da će Švicarcu trebati veliko čudo da uđe među četiri najbolja tenisera na turniru.

Prva dva seta Hurkacz je dobio sa 6:2, 7:6(4) i pred Federerom je bila nemoguća misija – okrenuti 0:2 u 3:2. To je u karijeri uspio deset puta, no jedanaesti put nije mogao. Treći set je izgubio za samo 27 minuta rezultatom 6:0 i završio svoje takmičenje na ovogodišnjem Wimbledonu, a možda i u karijeri.

Hurkacz će u polufinalu igrati protiv boljeg iz duela Matteo Berrettini – Felix Auger-Aliassime. Drugo polufinale čine Novak Đoković i Denis Shapovalov.