Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine oglasilo se povodom izricanja drugostepene presude Miloradu Dodiku, predsjedniku Republike Srpske u predmetu koji se odnosi na nepoštivanje odluka visokog predstavnika u BiH, a za koji mu se više od godinu sudilo pred ovom pravosudnom institucijom.
Dodik je u februaru 2025. godine u prvostepenom postupku proglašen krivim za neizvršavanje odluka visokog predstavnika. Sud BiH ga je tada osudio na godinu dana zatvora i zabranio mu bavljenje politikom na period od šest godina.
Iako je najavljivao kako se neće žaliti na ovu odluku, “jer ne priznaje Sud”, njegov pravni tim je ipak uložio žalbu. Lukić je prvostepenom presudom oslobođen, te se na ovu odluku žalilo Tužilaštvo BiH.
Sada je u toku razmatranje navedene žalbe na ovu presudu koju vrši tročlano apelaciono vijeće koje čine sutkinje Amela Huskić i Vesna Jesenković te sudija Hilmo Vučinić, a nakon što je odbijen zahtjev odbrane za izuzećem dvoje članova vijeća.
Važno je istaći da su u ovom prvostepenom postupku moguće tri opcije – potvrđivanje prvostepene presude, njeno preinačenje ili vraćanje predmeta na ponovno odlučivanje.
Shodno svemu navedenom, iz Apelacionog vijeća su pojasnili da ne postoji propisan precizan rok za izradu drugostepene odluke nakon održane sjednice Apelacionog odjeljenja, kao što je to slučaj nakon izricanja prvostepene presude, ali se odluke Apelacionog vijeća izrađuju i dostavljaju strankama u razumnom roku koji se procjenjuje u svakom konkretnom slučaju u zavisnosti od komepleksnosti predmeta.
“Odluka će biti donesena u razumnom roku”
Ovo pojašnjenje su uputili jer je do sada u više navrata u javnosti spominjano kako je rok za donošenje presude 12. juli, s obzirom na to da je ročište u drugostepenom postupku održano 12. juna.
“Odluka u navedenom predmetu će biti donesena u razumnom roku i javnost će sa istom biti upoznata kada se za to steknu uslovi”, naveli su iz Suda BiH.
Podsjetimo da je u ovom slučaju suđeno i Milošu Lukiću, v.d. direktoru Službenog glasnika RS-a Miloša Lukića po istoj optužnici, a koji je kasnije oslobođen te se i za njega čeka drugostepena presuda.
Nakon što je Dodiku izrečena prvostepena presuda u februaru ove godine je u RS-u bilo opsadno stanje. U Narodnoj skupštini RS je doneseno niz spornih odluka pa su tako po hitnom postupku usvojeni zakoni kojima se ukida nadležnost Suda i Tužilaštva BiH, Visokog sudskog i tužilačkog savjeta (VSTS), te Agencije za istrage i zaštitu (SIPA) na teritoriji Republike Srpske. Zakoni su usvojeni glasovima vladajuće većine, dok je opozicija bila protiv.
Ubrzo nakon toga Ustavni sud BiH je te odluke stavio van snage, ali se vlasti RS-a ni u jednom trenutku nisu libile imati huškačku retoriku niti su iste odluke opozvali.
Zbog toga se Dodiku, Radovanu Viškoviću, premijeru RS-a i Nenadu Stevandiću, predsjedavajućem NSRS-a na teret stavio napad na ustavni poredak za šta ih je sumnjičilo Tužilaštvo BiH.
Hoće li i za drugostepenu presudu biti “dogovora”?
Nakon niza propuštenih poziva na saslušanje, ovom trojcu je određen pritvor i ubrzo izdata centralna potjernica prema kojoj su morali biti uhapšeni gdje god su se nalazili. Međutim, to se nije desilo pa je uslijedio pravosudni i državni apsurd. Napuštali su granice BiH u nekoliko navrata, nastavili sa problematičnom retorikom, a umjesto ad ih hapsi MUP RS-a ih je štitio.
Dok je ta farsa trajala mjesecima, Dodiku je 4. jula ukinut pritvor nakon što je otišao na tajno saslušanje u Sud BiH kojeg je do tada zvao neustavnim. Određena mu je mjera da se javlja svakih 15 dana nadležnoj policijskoj stanici.
Nekoliko dana kasnije ista mjera je određena i Viškoviću i Stevandiću, a u javnosti su se pojavile brojne reakcije i pitanje da li je ovakav ishod dogovoren sa Dodikom i ostalima i da li zakoni ove zemlje važe isto za sve ili pojedinci imaju posebne tretmane?
Isto pitanje se postavlja sada i uoči izricanja drugostepene presude.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.