8 C

Švicarska remijem protiv Sjeverne Irske na Svjetsko prvenstvo

Švicarska i Sjeverna Irska odigrali su bez pogodaka 0:0 pred rasprodanim St. Jakob Parkom u Baselu, te se tim remijem reprezentacija Švicarske plasirala na Svjetsko prvenstvo. Podsjetimo, u prvoj utakmici, prije tri dana, Švicarci su slavili rezultatom 1:0, a jedini pogodak zabio je Ricardo Rodriguez iz kontroverznog jedanaesterca.

Gosti iz Sjeverne Irske krenuli su prema naprijed bez razmišljanja, te su već u 4. minuti opasno zaprijetili domaćim vratima. Dalekometan udarac uputio je Chris Brunt, ali Yann Sommer bio je na mjestu.

Dvije minute kasnije odgovorili su izabranici Vladimira Petkovića. Shaqiri je izvrsno ubacio, no udarac glavom Harisa Seferovića prolazi pored okvira gola.

Na novu priliku čekali smo do 25. minute kada McGovern fantastično brani udarac raspoloženog Shaqirija. Četiri minute kasnije, čuvar mreže Sjeverne Irske opet je u prvom planu, ovaj puta refleksnom reakcijom zaustavlja udarac Zubera koji je neometan izbio pred protivnička vrata.

Prvu opasnu situaciju u drugom dijelu vidjeli smo u 50. minuti kada je, strijalac jedinog gola u prvoj utakmici – Ricardo Rodriguez, opasno potegao s velike udaljenosti. Njegov je udarac prošao tik pored desne stative.

Pet minuta nakon, produbili su se i gosti. Možda i najbolju priliku utakmice imao je Conor Washington. Njegov udarac glavom nakon Wardovog ubačaja prolazi malo iznad švicarskih vrata.

U završnici utakmice, tačnije u 93. minuti, priliku za izjednjačenje propustio je Jonny Evans. Njegov udarac glavom po sredini gola blokiran je od strane obrambenih igrača.

Zanimljivo je da je današnji remi tek druga utakmica u ovim kvalifikacijama u kojoj reprezentacija Švicarske nije uspjela slaviti.