14.4 C

Večeras finale Lige nacija između Hrvatske i Španije

Finale treće UEFA-ine Lige nacija između reprezentacija Hrvatske i Španije igra se večeras na stadionu De Kuip u Rotterdamu u 20:45 sati.

Utakmicu će suditi Felix Zwayer, 42-godišnji Nijemac iz Berlina.

U četvrtom polufinalu na velikim takmičenjima od osamostaljenja, Hrvatska je na stadionu De Kuip u Rotterdamu savladala selekciju domaćina sa 4:2 nakon produžetaka, nakon što je poslije 90 minuta bilo 2:2.

Hrvatska u svojoj riznici ima dvije bronze (1998., 2022.) i jedno srebro (2018.) sa svjetskih prvenstava, a večeras joj se pruža prilika da dođe i do zlatne medalje.

Ukupan omjer u međusobnim ogledima Hrvatske i Španije iznosi jedan remi, podsjeća Index.hr, tri pobjede Hrvatske i pet pobjeda Španije.

– Želimo osvojiti zlato – poručio je izbornik Hrvatske Zlatko Dalić koji s vatrenima ima srebro i broncu s posljednja dva svjetska prvenstva.

Podsjetimo, posljednji put ove reprezentacije su igrale u osmini finala EP-a 2021., a Panija je u utakmici pobijedila 5:3 nakon produžetaka. Hrvatska je povela, Španija je uzvratila s tri gola u nizu, da bi Dalićevi odabranici golovima u 85. i 90+2. minuti uspjeli izboriti produžetak. U dodatnih pola sata Španija je zabila dva gola za konačnih 5:3.