Iako kroz centar Zenice protiče rijeka Bosna, nekada simbol života, prirode i potencijala, danas njene obale i korito sve više podsjećaju na neregulisano odlagalište otpada. Scene automobilskih guma, građevinskog šuta, plastičnog otpada i kabastog smeća koje pluta ili zarobljeno leži u riječnom koritu postalo je svakodnevnica stanovnicima Zenice.
Posebno alarmantna je situacija kod pješačkog mosta kod Autobuske stanice, frekventne i simbolične lokacije u blizini stadiona, škola i šetališta, gdje se već godinama gomila otpad bez ozbiljne reakcije nadležnih.
Udruženje “Eko forum” Zenica nedavno je uputilo službenu prijavu Sektoru za ekologiju i komunalne poslove Grada Zenica, upozorivši na zabrinjavajuće stanje i direktan utjecaj na vizuelni identitet grada.
“Riječ je o ozbiljnom narušavanju prirodnog okruženja, ali i slike grada koja ostaje urezana u sjećanju turista, sportista i lokalnog stanovništva”, navodi se u dopisu “Eko foruma” kojeg je potpisao predsjednik ovog udruženja Zlatan Alibegović.
Gradske službe su odgovorile kako su svjesne problema, ali ističu da je njegovo rješavanje tehnički i logistički izazovno zbog samoniklog rastinja, nedostatka resursa i brze regeneracije riječnog priobalja. U odgovoru se navodi kako je Zenica zadužena za održavanje više od 750.000 m² zelenih površina, a da je krčenje rastinja uz rijeku skupo, te da se čišćenje otpada često svodi na privremena rješenja.
Dodatno, iz Agencije za vodno područje rijeke Save potvrđuju da je čišćenje i održavanje uređenih dijelova rijeke u urbanom području obaveza lokalne zajednice, dok Agencija finansira projekte na neuređenim dijelovima vodotoka. Za 2025. godinu najavljeno je ulaganje od 1,6 miliona KM za uređenje desne obale Bosne u poslovnoj zoni Zenica Jug, ali središnji tok kroz centar grada ostaje u nadležnosti Grada Zenica.
Nadležne institucije međusobno prebacuju odgovornost, ističući da uklanjanje otpada spada u djelokrug rada komunalnih preduzeća i civilne zaštite, dok je inspekcijski nadzor u nadležnosti federalnih i kantonalnih službi. No, dok institucije razmjenjuju dopise i pozivaju na saradnju, stanje na terenu ostaje blago rečeno katastrofalno.
Za grad koji teži evropskim standardima i često ističe ekološku orijentaciju, zapuštene obale rijeke Bosne predstavljaju ekološki, ali i estetski problem. Riječna obala je ogledalo grada, a trenutno je ono uprljano nemarom i nebrigom.
Udruženje Eko forum je pozvalo na hitno inspekcijsko djelovanje, organizaciju čišćenja s fokusom na gume i kabasti otpad, te postavljanje edukativnih tabli kako bi se dugoročno promijenila svijest građana.
Međutim, bez sistemske koordinacije i konkretnih aktivnosti Grada Zenica, sve ostaje na inicijativama civilnog društva i apelima koji godinama ukazuju na probleme, ali očigledno bez rezultata.
Pratite nas i na Twitteru, Facebooku i Instagramu.