7.5 C

Završen Evropski Judo kup za seniore i seniorke, BiH odnijela pet medalja

Podjelom medalja u kategoriji džudistkinja do 63 kilograma jučer je spuštena zavjesa na Evropski Judo kup za seniore i seniorke u dvorani KSC “Sabit Hadžić” na Ilidži. Judo kup je po 14. put organizovao Judo savez Bosne i Hercegovine.

U konkurenciji džudistkinja do 63 kilograma bronzom se okitila bh. reprezentativka Anđela Samardžić. Ona je u borbi za treće mjesto savladala Crnogorku Mirjanu Milić.

Bronza je pripala i Slovenki Zarji Tavčar, dok je Švicarkinja Carina Hildebrand u finalu porazila Chiaru Cacchione iz Italije.

Prvo zlato Rusiji na 14. izdanju Evropskog Judo kupa donijela je Elizaveta Stepanova. Stepanova je u finalu kategorije do 48 kilograma savladala Saru Matijević iz Hrvatske.

Bronzana odličja su osvojile Priscilla Morand (Mauricijus) i Ivana Nikolić (Crna Gora). U mečevima za treće mjesto bile su bolje od bh. predstavnica Ane Marije Brkić i Monike Zadro.

Mađarica Emoke Knetig trijumfovala je u konkurenciji do 52 kilograma, nakon što je bila bolja od reprezentativke Švicarske Tamare Silve. Ines Beischmit je pobjedom nad Hrvaticom Tenom Sikić Njemačkoj donijela drugo zlato.

Nagrade za džudiste

Medalje u kategoriji do 60 kilograma za džudiste otišle su u Sloveniju i Izrael. Najsjajnije odličje pripalo je Matjažu Trbovcu koji je u finalu savladao Izraelca Alona Aharona. Bronze su pripale Noamu Leibi i Davidu Starkelu.

Jedinu zlatnu medalju za Srbiju osvojio je Denis Jurakić u kategoriji do 66 kilograma. Srbijanski reprezentativac je vjerovatno najspektakularnijim bacanjem na ovogodišnjem Evropskom Judo kupu savladao Izraelca Omera Shaimana, dok su dvije bronze otišle u Finsku.

Zahvaljujući Lashi Lomidzeu druga zlatna medalja je pripala Rusiji, i to u konkurenciji džudista do 73 kilograma.

Nauspješnija nacija 14. Evropskog Judo kupa je Crna Gora s tri zlata, jednim srebrom i jednom bronzom. Druga je Mađarska s tri zlata i tri bronze, dok je treća Njemačka s po dva zlata, dva srebra i dvije bronze. Bosna i Hercegovina je osvojila jedno srebro i četiri bronze.

Larisa Cerić i Harun Sadiković nisu nastupili na takmičenju, zbog povreda.