23.3 C

Željezničar i Široki slavili u prvim evropskim utakmicama, Sarajevo minimalno poraženo

Fudbaleri Željezničara nakon 13 godina odigrali su evropsku utakmicu na stadionu Grbavica. Protivnik u prvom pretkolu Evropske lige bila je crnogorska Zeta iz Golubovaca, a konačan rezultat galasio je 1:0 za Plave.

Nakon početnog ispitivanja snaga prvi je golu Zete zaprijetio Jovan Blagojević. Veznjak Plavih je šutirao sa 20ak metara, ali je lopta otišla pored desne stative goola Marka Novakovića. Samo minut kasnije Plavi su imali i prvi korner na utakmici. Zajko Zeba je kombinovao sa Ivanom Lendrićem i Goranom Zakarićem, ali je odbrana zeta izbacila loptu ponovo u korner. Nakon novog ubačaja Zebe nije bilo opasnosti po gol Crnogoraca.

Željo je dominaciju mogao krunisati u 11. minuti. Zeba je ponovo dobro ubacio iz kornera, Asim Zec je šutirao iz voleja. Novović je bio savladan, ali je loptu sa gol linije izbacio Cavnić. Nakon novog ubačaja Zebe dobro šutira i Uglješa Radinović, ali preko gola.

Zeta je prvi put prišla golu Vedrana Kjosevskog u 20. minuti. Kukuličić je odlično prošao po desnoj strani i ubacio u peterac Plavih, ali je Siniša Stevanović poslao loptu u korner. Novu priliku gosti su imali u 25. minuti. Šekulić je ubacio, ali je Graovac uspio izbaciti loptu u korner.

Novu dobru priliku domaći fudbaleri su propustili u 38. minuti. Zeba se poigrao sa jednim odbrambenim fudbalerom Zete i dobro šutirao sa vrha šesnaesterca. Novović se nije ni pomjerio, ali je lopta prošla pored desne stative.

Plavi su na startu drugog poluvremena svim silama krenuli ka golu Zete, a to im se isplatilo već u 48. minuti. Zeba je fenomenalno ubacio iz kornera, Bogičević odlično skočio i šutirao prema golu. Lopta je zakačila Lendrića i završila u mreži Novovića.

Igrala se 66. minuta kada je Zajko Zeba sjajno šutirao, ali lopta odlazi pored gola. Odmah u narednom napadu sjajna kontra Zete, Kukuličić je izašao sam pred Kjosevskog, golman Želje je bio savladan, ali je lopta otišla pored gola.
    Zeta je do gola mogla u 75. minuti. Kalezić je centrirao, Ljuljđuraj pokušao škaricama, Kjosevski bio nepomičan, ali je lopta otišla pored stative.

Željo je do novog gola mogao u 81. minuti. Debitant Graovac je odlično šutirao, ali Novović krajnjim naporom sačuvao svoju mrežu. Još jedan debitant u ekipi Slavka Petrovića Asim Zec je pokušao, dobrim udarcem pet minuta prije kraja meča, ali je ponovo gostujući golman bio na mjestu.

Do kraja utakmice nije bilo uzbuđenja, pa Plavi na revanš u Podgoricu putuju sa jednim golom prednosti i za nadati se da će im to biti dovoljno za prolazak u narednu rundu. Revanš između Željezničara i Zete igra se za sedam dana na stadionu Pod Goricom sa početkom od 20 sati i 30 minuta.

U prvoj utakmci prvog pretkola Evropske lige, ekipa Sarajevo je u gostima poraženo od moldavske Zarije sa 2:1.Utakmicu su bolje otvorili domaćini, koji su u četvrtoj minuti imali priliku nakon prekida, no ostalo je 0:0. Igrala se sedma minuta kada je Zarija krunisala početnu incijativu, a pogodak je postigao Zaginailov.

Tri minute nakon gola, šansa za Sarajevo, ali centaršut Hebibovića, niko od saigrača nije ispratio.

U 23. minuti. još jedan dobar napad naših predstavnika. Ivetić je sjajno centrirao, no saigrači kasne na loptu i ostalo je 1:0.

U 34. minuti desio se nevjerovatan detalj. Naime, Gomez je sa pola terena uputio udarac i savladao golmana Sarajeva, Pavlovića, koji je izašao sa svog gola i domaći su poveli sa 2:0, a to je bio i rezultat prvog poluvremena.

U nastavku duela, prvi su zaprijetili domaći preko Zaginailova u 55. minuti, ali bez promjene rezultata. Hebibović je u 59. imao priliku za Sarajevo, međutim odbrana Zarije dobro reaguje. Isti fudbaler je pokušao u 65., na semaforu je ostalo 2:0.

Bordo tima dolazi do gola u 74. minuti, a a mrežu moldavske ekipe, pogodio je kapiten, Marko Mihojević za rezultat od 2:1. Radovac se u 85. minuti našao u dobroj šansi, ali ostalo je 2:1.

Do kraja duela nije bilo previše prilika i revanš na Koševu će odlučiti učesnika drugog pretkola Evropa lige.

I fudbaleri Širokog Brijega ostvarili su veliki korak ka plasmanu u 2. pretkolo Evropske lige pošto su večeras na Pecari rezultatom 2:0 savladali Ordobasy.

Široki Brijeg je bolje otvorio utakmicu, a u prvih je dvadesetak minuta preko Blaića i Čabraje imao dobre prilike, ali mreža gostiju je mirovala. Široki je do zasluženog vodstva došao u 37. minuti susreta, kada je Ivan Krstanović pogodio s penala. Isti igrač je u 45. minuti ponovo pogdio mrežu gostiju i odveo Široki Brijeg na odmor sa dva gola prednosti (2:0).

U nastavku susreta Široki Brijeg znao je sačuvati prednost te će u Kazahstan putovati sa velikom prednošću i dobrom šansom da se plasiraju u drugo kolo kvalifikacija za Evropsku ligu.