6.9 C

Željo i AIK remizirali na Grbavici, uzvratna utakmica sljedeće sedmice

Sinoć je na stadionu Grbavica pred 12 hiljada gledalaca odigran prvi meč drugog pretkola Evropske lige između Željezničara i AIK-a iz Štokholma koji je završen bez pogodaka.

Prvu priliku gosti su imali u 12. minuti. Kristofer Olsson je prošao po desnoj i ubacio pred gol Željezničara, Vedran Kjosevski je pogledom ispratio loptu koja je odsjela na prečku gola Plavih.

U 27. minuti gostujući navijači su na Grbavici, baš kao i u svakoj utakmici, skandirali ime tragično preminulog hrvatskog golmana Ivana Turine, koi je ostavio dubok trag u AIK-u. Dvije minute kasnije Zako Zeba je dobro ubacio, ali Stevo Nikolić je ostao kratak u skoku.

Najbolju priliku Željezničar je imao u 36. minuti. Asim Zec je ukrao jednu loptu, pretrčao 30-ak metara i šutirao u donji lijevi ugoa gola Oscara Linnera. Golman AIK-a je odbio loptu, koju je loše zahvatio Zec i ona je otišla preko gola.

Poništen pogodak

Mreža Kjosevskog se zatresla u 51. minuti. Eero Markkanen je pogodio, ali su Švicarci poništili gol zbog ofsajda. Sedam minuta kasnije dobra prilika za Želju. Nikolić je ostavio loptu za Zakarića, koji se poigrao sa odbranom AIK-a, ali je Nyholm blokirao njegov pokušaj, a lopta je završila u korneru. Samo minut kasnije Blomberg šutira, a Kjosevski krajnjim naporom šalje loptu u korner. Anton Saleteros je ubacio, a Jasper Nyholm dobro šutira glavom, lopta odlazi pored desne stative Željinog gola.

U 67. minuti Blomberg je odlično šutirao sa 25 metara, ali je bio neprecizan. Plavi su u 72. minuti tražili penal, čini se opravdano, ali sudija Jaccottet samo odmahnuo rukom. U 81. minuti Srđan Stanić je dobro ubacio, Zakarić glavom odigrao povratnu loptu, ali je rezervista Dženis Beganović zakasnio.

Nada za prolaz

Do kraja susreta nije bilo većih uzbuđenja pa Željo sa pozitivnim rezultatom i nadom u prolaz putuje na revanš u Švedskoj koji je za sedam dana.

ŽELJEZNIČAR – AIK 0:0

Stadion: Grbavica. Gledalaca: 12.000. Sudija: Adrien Jaccottet (Švicarska). Žuti kartoni: Projić, Marković, Zakarić (Željezničar)

ŽELJEZNIČAR: Kjosevski, Stevanović, Graovac, Zec (od 67. Projić), Blagojević, Bogičević, Stanić, Zakarić, Zeba, Nikolić (od 76. Beganović), Radinović (od 85. Marković). Trener: Slavko Petrović.

AIK: Linner, Karlsson, Nyoholm, Thern (0d 81. Ishizaki), Olsson, Blomberg, Avdić (od 74. Perry), Markkanen, Vaisanen, Sundgren, Saletros. Trener: Rikard Norling.

U drugom pretkolu Evropske lige, Široki Brijeg je u gostima remizirao sa Aberdeenom rezultatom 1:1.