Prema podacima organizacije Ekoakcija, Zenica je jutros zabilježila najlošiji kvalitet zraka u Bosni i Hercegovini. Mjerenja u 9 sati pokazala su indeks zagađenja od 226, što zrak svrstava u kategoriju “vrlo nezdrav”.
Koncentracija lebdećih čestica PM10 iznosila je čak 295 mikrograma po kubnom metru, što višestruko premašuje dozvoljene vrijednosti i predstavlja ozbiljan rizik po zdravlje građana.
Stručnjaci upozoravaju da u ovakvim uslovima može doći do značajnog pogoršanja simptoma kod osoba koje boluju od respiratornih oboljenja, poput astme, ali i povećane vjerovatnoće negativnih posljedica po respiratorni sistem cjelokupnog stanovništva.
Posebno ugrožene kategorije stanovništva – osobe sa plućnim i srčanim bolestima, trudnice, djeca i stariji – pozvane su da izbjegavaju bilo kakve aktivnosti na otvorenom. Preporuka se odnosi i na ostale građane, kojima se savjetuje da smanje boravak vani i izbjegavaju fizička naprezanja.



